Co je to funkční trénink?

0

 

V poslední době se stále častěji setkáváme s nabídkou funkčního tréninku. Pokud netušíte, co si pod tímto slovním spojením představit, pak jsou následující řádky určeny právě pro vás. Prozradíme vám, v čem podstata této populární metody spočívá!

Funkční trénink nabízí každá lepší posilovna v Praze. Na tuto specifickou formu tréninku se zároveň specializují i výrobci cvičebních pomůcek a nabízí široké spektrum různých výrobků. Na internetu je množství videí, na kterých zkušení i méně zkušení instruktoři předvádí jednotlivé techniky… A zpoza každého rohu na nás vykukují hesla ve stylu „trénuj funkčně“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vraťme se však k tomu podstatnému. Funkční kruhový trénink se skládá ze cviků, které vám umožní provádět běžné denní aktivity s vyšší výkonností a nižším rizikem úrazu. V praxi vede k lepší svalové rovnováze, kloubní stabilitě a v neposlední řadě také k prevenci zranění pohybového aparátu.

Funkční trénink je koncipován s ohledem na běžné aktivity, které člověk koná během dne – chůze, běh, zvedání předmětů… Proto cílí na kooperaci nervového a svalového systému. Vychází také z toho, že mozek chápe pohyb jako komplex aktivit a nikoliv pouze individuální činnost jednotlivých svalových soustav.

Rozhodnete-li se pro pravidelné cvičení, vaše svalstvo se stabilizuje, zlepší se rovnováha a flexibilita. Velkou výhodou funkčního tréninku je kratší tréninková jednotka, a to právě díky zapojení několika svalových skupin současně. Cvičenec do značné míry využívá vlastní váhu jako zátěž pro zvýšení relativní síly.

K základním pomůckám, které se v rámci funkčního tréninku využívají, patří například volné kladky, velký míč, vaky s pískem, lana, jednoruční činky (Kettlebells) nebo disbalanční podložky. K nejefektivnějším formám tréninku patří cvičení na volnokladkových pomůckách (má je např. posilovna Praha Hammer Strength).