Nejúčinnější cviky na břicho – jeden velký mýtus

0

Asi každý cvičenec usiluje o krásné a zpevněné břišní svalstvo. Po pravdě řečeno se jedná o jednu z nejsložitějších partií vůbec. V těchto vodách navíc koluje celá řada polopravd a mýtů. Teď se nebavíme o nohách, kterým stačí přidat zátěž. Břišní svalstvo je úzce spojené i s naším stravováním a celým jídelníčkem. Musíme tedy nalézt dokonalou harmonii mezi správným příjmem kvalitních potravin a efektivním cvičením. Břicho je namáháno 24 hodin denně, svalstva v této partii nikdy nespí, proto je tak těžké a zdlouhavé ji přimět ke správnému růstu. Svalstvo je navíc velmi přizpůsobivé ke všem zatížením v průběhu celého dne, tím si vytváří dokonalé podmínky pro opravdu rychlou stagnaci.

Účinné cviky na břicho? Kvantita určitě ne

V této oblasti je přímo nutné si uvědomit, že pokud chceme skutečně zapracovat na vybudování vyrýsovaného břišního svalstva, musíme k němu přistupovat naprosto stejně jako k ostatním svalovým partiím. Ruce se vám zdají být celkem adekvátní, nohy taktéž, tak honem přidáme si několik sérií na břicho a nebo se budeme břišnímu cvičení věnovat po většinu vašeho tréninkového plánu. Pokud si myslíte, že vám nadměrné zatížení v podobě známých leh sedů a dalších cviků zajistí pekáč buchet, jste na velkém omylu. Trik není v kvantitě, ale kvalitě provedení.

Břicho je velmi přizpůsobivé a celkem rychle si na zatížení zvyká, nejdříve je tedy nutné vytvořit tréninkový plán, kde bude zahrnut větší počet jednotlivých cviků. Musíte neustále obměňovat a nenechat svou břišní partii vydechnout, překvapujte ji.

Otázka stravování

Říkáte, že patříte mezi ty tradiční české břicháče, kteří mají nemalý přírůstek kolem pasu, jinak máte ruce celkem vypracované? Možná vás napadlo upravit stravu a urychlit tak spalování tuků. Zde si musíte uvědomit, že při hubnutí budete ztrácet na objemu i v ostatních částech těla, proto se při své dietě zaměřte na kvalitní doplňky stravy jako jsou aminokyseliny nebo vysokoprocentní proteinové nápoje. Za žádných okolností nesahejte po spalovačích tuků. Důvod je zcela jednoduchý, jakmile sáhnete po spalovači tuků, tělo jako první sáhne do svalové hmoty, jelikož je spalování přebytečné uložené energetické zásoby v podobě tuků v této oblasti mnohem jednodušší. Výše uvedené doplňky vám zajistí optimální ochranu svalové hmoty.

Jaké jsou tedy nejúčinnější cviky na břicho

Především zkracovačky, které mohou provádět jak ženy, tak i muži. Určitě jsou skvělé (co skvělé, výborné) i lehy a sedy, při kterých je však nutné dodržovat určité zásady správného cvičení, abyste si nesprávným provedením neničili páteřní systém. Klasická chyba je sed-leh do plného provedení, bohatě stačí přiložit hlavu k hrudi bez tlaku rukou za hlavou a chvíli počkat, následně se vrátit. Také je vhodné zapojit vzpor na loktech (tzv. prkno), kdy si kleknete na kolena a opřete se o předloktí. Srovnáte hlavu do roviny s páteří, hlavně neprohýbáte bedra. Následně natáhnete pravou i levou nohu dozadu a nějaký čas vydržíte. Na závěr si lehnete na břicho a opření o lokty protáhnete hlavu vzhůru. Cviků je bezpočet, jak se zátěží, tak třeba těch anaerobních. Nejde o to nalézt nejúčinnější cvik, takový ve své podstatě ani neexistuje, musíte do svého tréninkového plánu zahrnout co možná nejvíce cviků a pravidelně je obměňovat.