Zopakujte si pravidla zdravého opálení

0

Léto se blíží mílovými kroky a většina lidí se již nemůže dočkat, až se uvelebí na dece a nachytá nějaký ten bronz. Vždyť dohněda opálená pokožka je synonymem pro zdravé tělo! Ovšem pozor – s opalováním byste to rozhodně neměli přehánět. A samozřejmě za všech okolností dodržovat základní pravidla, se kterými vás seznámíme v tomto článku.

Bez ohledu na to, zda letos plánujete dovolenou u moře, nebo se budete válet někde u přehrady, neberte ochranu pokožky před sluncem na lehkou váhu. Ačkoliv je sluníčko v některých ohledech zdraví prospěšné, stejně dobře nám umí uškodit.

Pořiďte si kvalitní opalovací kosmetiku

Ochrana pokožky je základ. Naštěstí žijeme v době, kdy není problém sehnat špičkovou kosmetiku s žádoucími vlastnostmi. Nabízí se produkty s různými druhy ochranného UV filtru (chemický a minerální) a rozdílným SPF. Stačí si jen vybrat ten správný. Ale který by to měl být?

Co se týče filtrů, rozdíl spočívá v tom, že chemické filtry pronikají do pokožky, kde absorbují UV záření a transformují ho na teplo. Aplikujete-li na kůži krém s tímto typem filtru, počítejte s určitou prodlevou – začne působit až po cca 20 minutách. Oproti tomu minerální filtr působí okamžitě. Funguje na principu tvorby bariéry, která sluneční paprsky odráží. Je jasnou volbou pro alergiky a osoby s citlivou kůží.

Jaký SPF zvolit?

Zkratka SPF označuje sun protecion factor – česky sluneční ochranný faktor. Vždy se zapisuje společně s číslem a platí, že vyšší hodnota znamená větší stupeň ochrany.

Na trhu jsou dokonce přípravky s SPF 10 a méně. Ty pokožku téměř nechrání. Střední ochranu čekejte od přípravků s SPF do 25 a vysokou do 50. Ideální jsou však krémy na opalování s SPF 50+. Vyšší faktor není nikdy na škodu!

Co přesně však ochranný faktor SPF znamená? Vyjadřuje poměr času, po který je pokožka efektivně chráněna. Rozhodující je také konkrétní fototyp. Například fototyp I může být na slunci bez ochrany přibližně 10 minut, ale po aplikaci krému s faktorem 50 získá pokožka ochranu na 10 × 50 minut.

Na co si dát pozor?

Při výběru kosmetiky na opalování by vás mělo zajímat také to, zda je přípravek voděodolný a bez obsahu parfemačních látek a parabenů. Špičkové produkty vhodné i pro senzitivní osoby najdete pod značkou BIODERMA. Řada Photoderm zahrnuje ochranné přípravky pro děti i dospělé. Dětská pokožka je na sluneční paprsky mnohem citlivější.

Co se týče malých dětí, ty by na přímém slunci neměly trávit příliš mnoho času. Obranyschopnost kůže se formuje až s přibývajícím věkem. Samozřejmostí by měl být krém s vysokým SPF.