5 pravidel správného pitného režimu

10

Voda tvoří až 60 % celkové hmotnosti těla. Vodu lidské tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat a podávat maximální výkon. Na zdraví a výkonnosti se podepisuje dehydratace i nadbytek vody. Každý si proto musí osvojit základní pravidla optimálního pitného režimu. Máme je pro vás všechny!

  1. Optimální příjem tekutiny

Ve společnosti koluje jeden velký mýtus, který říká, že člověk by měl vypít minimálně 2 litry tekutin denně. Není to pravda! Množství tekutin, které vaše tělo potřebuje, se odvíjí od vaší hmotnosti. Platí, že byste měli vypít na každých 15 kilogramů vaší váhy 0, 5 l tekutin denně.

  1. Tekutiny a pohyb

Příjem tekutin musí být přizpůsoben vaší fyzické aktivitě a prostředí – tj. okolní teplotě. V horku potřebuje tělo více tekutin, protože se i více potíte. Další informace na téma pitný režim a horko najdete v tomto článku.

xfit.cz_w-system_cz_01

  1. Frekvence pití

Pít musíte pravidelně po celý den. Nejlepší je nosit pití neustále u sebe a po malých doušcích tekutinu pít. Pokud vyrážíte například do posilovny a trávíte zde několik hodin, informujte se o možnosti koupě pití na místě. Některá zařízení mají i automat na vodu a nabízí klientům pití zdarma.

  1. Kvalita tekutin

Pozornost musíte věnovat kvalitě tekutin. Určitě nejsou vhodné hodně slazené nápoje. Ideální volbou je minerální voda, která vám dodá potřebné živiny. Pitný režim je vhodné čas od času zpestřit čerstvým džusem.

xfit.cz_w-system_cz_02

  1. V domácím prostředí

Na závěr tu máme doporučení, jak si s pitným režimem poradit v domácím prostředí. Pokud voda z kohoutku není kvalitní, pořiďte si domů aquabar. Díky aktivní filtraci vrátí kohoutkové vodě svěží chuť. Vhodným řešením je také automat na vodu s barelem. Voda v barelech vydrží dlouho čerstvá a tento typ automatu je možné umístit i na zahradu.