O čaji Rooibos

0

Rooibos – zázrak z Kapských hor

Když se Benjamin Ginsberg, ruský emigrant v Jižní Africe, toulal po krásné a divoké krajině své nové vlasti, všiml si krom jiného i keře se jménem čajovec kapský, jehož listy odkoupil od místních domorodých obyvatel, kteří je pro přípravu nápojů využívali již stovky let. Ginsberg si rychle rozpomněl na své předchozí zkušenosti z obchodování s čajem a rozhodl se je využít. Ginsbergova práce s plodinou, její kultivace, a především popsání mnoha pozitivních vlastností na lidský organismus doktorem Nortierem ve třicátých letech znamenaly zvýšení zájmu o čaj Rooibos a rozmach pěstování čajovce na jihoafrických plantážích.

Kdo nejvíce ocení čaj Rooibos?

Čaj Rooibos se těší mimořádné oblibě u aktivních sportovců, díky vysokému obsahu minerálů umí prakticky nahradit iontové nápoje používané pro udržení výkonosti během zátěže a snížení rizika křečí. Dalším pozitivem je fakt, že na rozdíl od černého čaje neobsahuje Rooibos kofein a mohou ho tak bez obav pít nejen sportovci a fyzicky pracující lidé ale i těhotné či kojící ženy. Dle některých předpokladů by mohl mít čaj pozitivní vliv i při léčbě rakoviny nebo dokonce terapii viru HIV. Na potvrzení nebo vyvrácení těchto předpokladů ze strany moderní medicíny si budeme muset nějakou dobu počkat, pravdou však je, že i tradiční jihoafrická medicína využívá čaj pro léčení alergií, astmatu a kožních problémů.rooibos1

Zpracování a příprava

Sklízet lze čaj 1,5 roku od vysazení, po sklizni může následovat drcení, fermentace či sušení. Podle toho, které kroky jsou při zpracování zahrnuty, získáme různě barevný Rooibos, červený nebo zelený. Vlastní příprava čaje je velmi jednoduchá, potřebný poměr je 1,5 dcl vroucí vody na jednu čajovou lžičku čaje, případně 10 g na 1 litr. Po pěti minutách luhování je čaj připravený ke konzumaci. Pokud však budete chtít zažít tu pravou Jižní Afriku, zkuste jej s mlékem a cukrem.