Proč je HIIT takový hit?

Ještě nevíte co to trénink HIIT je a jak funguje? To vůbec nevadí, prozradíme vám to v tomto článku. Jakmile budete trénink HIIT znát, budete ho naplno využívat!

0

Vysokointenzivní intervalový trénink (angl. zkratka HIIT) je velice oblíbený. Šetří totiž čas, lze na jeho principu pracovat, ať už se věnujete jakémukoli typu kardio cvičení, zlepšuje fyzičku a má samozřejmě i mnohé zdravotní výhody.

Jak už ale název napovídá, není to zrovna procházka růžovým sadem. Intervaly nejvyššího nasazení při kterém se pořádně zapotíte, se střídají s intervaly klidovými potřebnými k regeneraci.

Co dále byste o HIIT měli vědět?

Jak HIIT funguje?

Budete muset zapracovat tvrději, než jako při běžné kardio aktivitě. Ale je tu i doba na odpočinek. Obvykle se cvičí 30 vteřin až 3 minuty co nejintenzivnějším tempem a poté následuje přibližně stejně dlouhá chvíle pomalejšího tempa na zotavení.

Je to náročné, ale ušetříte tím spoustu času; nemusíte totiž cvičit tak dlouho, jako když udržujete stabilní rychlost.

Na které svalové partie je zaměřen?

Samotný HIIT necílí na žádné konkrétní části těla. Záleží, jaký druh činnosti provozujete, ať už je to běh, cvičení na rotopedu, eliptickém či veslovacím trenažéru, jízda na kole, skákání přes švihadlo atd., pak samozřejmě problémové partie zpevníte.

HIIT je užitečný i při posilování, vyzkoušejte např. zvedání činek jako vysokointenzivní aktivitu.

Jaké jsou zdravotní účinky HIIT?

Když jej zapojíte do své rutiny, zhubnete, vybudujete si svalovou hmotu a zrychlíte metabolismus. Vaše tělo bude dokonce spalovat kalorie ještě 2 hodiny po cvičení.

Dobrá kondička pak znamená menší riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo cholesterolu a srdečně-cévních onemocnění.

Jaké jsou jeho další výhody?

Jak už bylo zmíněno, především to, že na principu HIIT lze provádět různé aktivity, tzn. venku i uvnitř (v posilovně či doma – tam je ideální, pokud vlastníte rotoped nebo běžecký pás) a nepotřebujete k němu žádné speciální nářadí kromě toho, jaké je třeba k vámi provozovanému typu cvičení.

Na co dávat pozor?

Jelikož HIIT klade nároky na srdce a nepatří mezi tzv. “nízkonárazové” sporty (je tedy náročnější na klouby – s výjimkou použití eliptického trenažéru), určitě byste se měli poradit s lékařem, jestliže máte srdeční, kloubní či svalové obtíže anebo jste těhotná žena.

I když jste zdraví, nejprve se nepřepínejte a začínejte jen několika krátkými intervaly, než se dostanete do formy. Nezapomeňte dostatečně pít a dávat pozor na přehřátí.

Nejdůležitější je velká motivace a fyzická výdrž, proto HIIT ani přes své výhody není vždy vhodný pro každého.