Nike Roshe

0

Kde se Nike Roshe One vzaly?

 

Všechno to odstartovalo rokem 2010, kdy na nich začal pracovat návrhář Dylan Raasch. Jeho úkolem bylo stvořit boty, které budou levnější než ostatní modely Nike. Světová ekonomika se totiž tou dobou stále vzpamatovávala z následků krize. Pro inspiraci si došel až do budhismu, původní název, pro marketingové účely pak lehce pozměněný, Roshi totiž označuje zenového mistra. Leitmotivem při tvorbě mu byla maximální jednoduchost a z této vize se Nike Roshe zrodily. Zprvu jste je mohli znát jako Nike Roshe Run, pak se přejmenovaly na One.

Ty dnešní, to jsou nejen stylové tenisky na léto, které nadchnou pohodlím i designem ve škále pestrých barev pro odvážné. Vyberou si mezi nimi malí i ti trochu odrostlejší, protože Nike nabízí obuv dámskou, pánskou i dětskou. A k dostání jsou též ty, které jsou vhodné na zimu. Také je ocení milovníci běhání.

 

Co jsou Nike Roshe Flyknit?

 

Pro sportovní nadšence si teď povězme pár slov o vylepšených Nike Roshe s označením Flyknit. Ty svému nositeli nabídnou, tak jako všechny ostatní tenisky, příjemné, měkké, lehké a dostatečně prodyšné obutí. Jsou tedy funkční, ale ani ony si jako primárně sportovní zaručeně neudělají ostudu tím, jak vypadají.

Premiéru si sice prožily už v roce 2012, ale na popularitě nijak neztrácejí, za několik let na trhu už dobyly srdce mnoha fanoušků a další přibývají. Co je na nich tak převratného, že způsobily v běžeckém světě bezmála malou revoluci?

 

Proč jsou Flyknit tolik populární?

 

Především díky speciální technologii, která zajišťuje dokonalou oporu chodidla právě v místech, kde je nejvíc namáháno, přitom ho však v pohybu neomezuje. Principem jsou velmi silná vlákna na svršku, která jsou protkána různými směry. Při konstrukci boty je totiž __dddddextrémně důležité, aby tato část příliš nenavyšovala její celkovou hmotnost. U Flyknit Premium pak došlo k uplatnění tohoto postupu pouze na přední části a jazyku.

 

Co dalšího revolučního na nich společnost Nike vymyslela?

 

Druhou součást boty tvoří tzv. mezipodešev, která je určena ke zmírnění nárazů. Je-li tato funkce opravdu dostatečně efektivní, oceníte ji hlavně při těch sportech, kde vás čekají prudké dopady.

Pramáti tlumícího systému Nike byl Air, který se dočkal několika inovací, včetně nesmírně populárního Max Air.

A právě na výše uvedených Flyknit se objevila technologie Lunar, inspirovaná chůzí astronautů, která poskytuje dokonalé tlumení. V roce 2013, kdy se představila poprvé, nesla označení Lunar 1, zatím poslední čtvrtou verzi si Nike přichystalo v loňském roce.

 

Jaké výhody přinášejí Nike Run Motion

 

Tou třetí nezbytností, bez níž by bota nebyla botou, je podrážka. U základního modelu Nike Roshe One se dočkala vylepšení hlavně s variantou pojmenovanou celkem příznačně jako Natural Motion. Tu značka vypustila do světa v roce 2014 jako ryze sportovní obměnu původních tenisek Roshe One.

Je schopna zajistit maximální ohebnost a přizpůsobení vašemu pohybu, díky technologii oficiálně pojmenované Free run. Její podstatou je podrážka po celé délce rozdělená malými, anatomicky tvarovanými drážkami. Boty jsou tak určeny opět hlavně na běhání.

Poslední novinkou z řady Natural Motion z roku 2015 je Huarache, který na svoje starší předchůdce navázal technologicky, ale dočkal se vylepšení svého zevnějšku stylovými tkaničkami.

 

Nike Roshe One nejsou to jediné, čím se značka chlubí

 

Někteří i v již popsaných „běžných” Roshe One absolvují své první crossfitové krůčky, ačkoli Nike má v nabídce také speciální crossfitové tenisky, které nazvala Metcon, jež jsou vybaveny plátěnou podšívkou a stélkou z plátna.

Navíc se značka Nike snaží i minimalizovat ekologické dopady svojí výroby a produkovat co nejméně odpadu. Finální výrobky proto mají jen málo konstrukčních prvků, vršek je složen z jednoho kusu.