Létání je relax, ale také velká zodpovědnost

0

Rozhodli jste se, že letos vyzkoušíte něco nového? Pokud se rádi vrháte po hlavě do nových aktivit, nepřestávejte číst. Následující řádky berte jako motivaci a zároveň i jako soubor základních doporučení, která byste si měli vzít k srdci. A o čem článek bude? O pilotování soukromého letadla!

Jste vhodným adeptem?

Podle statistik má pilotní průkaz cca 2 % obyvatel. Tedy každý padesátý člověk. Je to moc, nebo málo? Těžko říct, ale létání rozhodně není pro každého, a to jak z finančních, tak i jiných důvodů. Letecký výcvik na pilota soukromého letounu, tzn. kvalifikaci PPL(A) vychází všeho všudy na dvě stě tisíc korun. Tato částka se může lišit v závislosti na podmínkách konkrétní letecké školy. Nesnažte se však ušetřit na úkor kvality, protože kvalitní výcvik bude mít zásadní vliv na vaši budoucí bezpečnost.

Podmínky pravděpodobně splníte, ale…

Letecká škola neklade na zájemce o pilotní průkaz žádné nesplnitelné požadavky. Přihlásit se může každý, kdo získá osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy a zároveň v daném kalendářním roce dosáhne věku 16 let. Tato věková hranice je nezbytná také pro provádění samostatných letů. Ke zkoušce jsou připuštěni žáci až po dosažení 17 let.

Jakkoliv jsou vstupní požadavky nízké, měli byste být k sobě upřímní. Řízení letadla je přeci jen něco jiného než vše, co jste si vyzkoušeli doposud. Pilotem by se neměl stát nikdo, kdo se nechá rychle vyvést z míry a nezvládá krizové situace. Protože i k těm může ve vzduchu dojít.

Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte si nejdříve zážitkové lety – pilotování na zkoušku. Zjistíte, jak na tom jste.

Proč do toho jít?

Pocit, kdy se s letadlem odlepíte od ranveje a najednou jste volní jako ptáci, je jedinečný. S pilotní licencí se vám otevře brána do jiného světa. A možná se vám létání zalíbí natolik, že si rozšíříte kvalifikaci a připojíte se do řad k profesionálům.