Zumba je zábavná forma fitness cvičení

0

Zumba je fitness cvičení a určitý druh tanečního fitness programu. Zumba vznikla v 90. letech vlastně absolutní náhodou. Zakladatelem Zumby je Alberto „Beto“ Perez, kolumbijský fitness trenér a choreograf zpěvačky Shakiry. Když jednoho dne dorazil Alberto na svou hodinu aerobiku, zapomněl si kazetu s hudbou. Použil kazetu s latinskoamerickými písněmi z auta, kterou poslouchal cestou na trénink. Byla to jeho oblíbená hudba a dokonale improvizoval. Cvičencům se to natolik zalíbilo, že chtěli tuto hodinu zopakovat. Alberto pár let učil Zumbu v Kolumbii, ale rozhodl se pokročit a ukázal cvičení i v USA. Tam se Zumba natolik zalíbila, že později založil organizaci Zumba Fitness LLC, která zaštiťuje Zumbu celosvětově.

Zumba je zábavný tanec

Jelikož Zumba vznikla nahodile v hodině aerobiku, má s aerobikem mnoho společného. Je však ladnější a připomíná spíše tanec než sport. Zumba propojuje prvky aerobního cvičení s tanečními kroky. Obrovská výhoda cvičení zumby spočívá v zábavě. Je to zábavná forma cvičení, takže vaše výdrž bude opravdu neuvěřitelná.

Pro koho je Zumba určena?

Pokud si myslíte, že zumba není pro vás určena, mýlíte se. Zumba je vhodná pro téměř jakékoliv typy lidí, dokonce i s tělesným postižením. Zumba je cvičení za doprovodu jižanských rytmů. Cvičení se šíří opravdu rychle díky své oblíbenosti a dnes existuje jen v ČR desítky (možná stovky) míst, kde si můžete Zumbu zacvičit. Nechcete-li jenom dřít v posilovně, ale cvičení si skutečně užít a udělat tak něco pro svoji fyzičku a psychiku – choďte na zumbu.

Průběh cvičení Zumby

Jedna lekce Zumby trvá zpravidla 60 minut. Začíná se zahříváním, ve kterém se používají podobné prvky jako v aerobiku. Zahřátí vás připraví na další část hodiny. Po rozehřátí se promění lekce Zumby na taneční párty s hlasitou a převážně latinskoamerickou hudbou (salsa, merengue, reggaeron, calypso, cumbie, cha-cha, quebradita ad., mambo, jive ad.), která představuje až 80% z hodiny. Zbytek může představovat moderní hudba, třeba i hip hop atd. Účastníci lekce se řídí změnami hudby v konkrétní skladbě. Nikdy se necvičí na zemi, i protažení probíhá ve stoje. Lekce končí pomalou skladbou, která sníží tepovou frekvenci a závěrečným strečingem.

Muži a Zumba

I když Zumbu si zamilovaly výhradně ženy, neznamená to, že muži mají zákaz vstupu. Zájem ze strany mužů není velký, avšak to se dá pochopit, ale poslední roky poukazují i na zvýšenou pánskou účast na jednotlivých cvičení Zumby. Přiznejme se pánové, není ta docházka zapříčiněná právě kvůli ženám?