Základy pilates cvičení pro začátečníky

0

Základy Pilates cvičení pro začátečníky

Pilates je druh cvičení, které se zaměřuje na posilování páteře, břišních svalů a celého těla. Je vhodné pro lidi všech věkových kategorií, a to jak začátečníky, tak pokročilé. V tomto článku se zaměříme na základní cviky pro začátečníky.

Břišní dýchání – jedná se o základní prvek Pilates cvičení. Vdechněte nosním otvorem do břicha a vydechněte ústy, přičemž udržujte břicho stále napnuté.

Bridging – ležte na zádech s pokrčenými koleny a nohama na zemi. Při výdechu zvedněte boky a zároveň se snažte udržet hladký pohyb páteře. Poté se při nádechu vraťte do původní polohy.

Plank – postavte se do pozice podporu, přičemž se opřete o lokty a dlaně a udržujte tělo v rovině od hlavy až k patám. Tuto pozici udržujte po dobu několika sekund.

Roll up – lehněte si na záda a zvedněte ruce nad hlavu. Při výdechu zvedněte horní polovinu těla a snažte se dotknout prsty na nohách. Poté se při nádechu vraťte do výchozí polohy.

Tyto základní cviky se stávají základem pro náročnější Pilates cvičení. Pamatujte si, že výsledky nejsou okamžité, ale musíte pravidelně cvičit. Hodně štěstí a užijte si cvičení!

fitness

Základy Pilates cvičení pro začátečníky

Základní principy Pilates cvičení

Pilates je účinná metoda tréninku, která se zaměřuje na posilování svalů a zlepšení flexibility celého těla. Základem Pilates cvičení jsou následující principy:

 • Kontrola – cvičení je prováděno s velkou kontrolou nad pohybem
 • Dýchání – dýchání je klíčové pro správné provedení cviků
 • Centrování – veškeré pohyby vycházejí z centra těla
 • Koncentrace – koncentrace na provedení každého cviku precizně
 • Přesnost – kladnost na precizní provedení každého cviku
 • Plynulost pohybu – plynulá a plynulost pohybu

Základní Pilates cviky pro začátečníky

Pro začátečníky jsou vhodné základní cviky, které procvičují celé tělo. Následující cviky jsou přístupné pro každého a není třeba být v perfektní kondici:

Cvik kyčlí

Tento cvik je zaměřen na posílení břišních svalů a zlepšení flexibility kyčelních kloubů. Lehněte si na záda, ohněte kolena a položte nohy na podložku. Ruce dejte podél těla. Následně zvedněte boky a stahujte břišní svaly tak, abyste se dostali do pozice, kdy bude tělo v jedné linii od ramen ke kolenům. Poté se vraťte do výchozí polohy a opakujte cvik několikrát.

Cvik mostu

Tento cvik míří na posílení břišních svalů, hýždí, a také v rámci zlepšení funkce kyčelních kloubů. Lehněte si na záda, kolena ohnutá, nohy rozkročeny na šířku kyčlí. Zvedněte boky vzhůru, tak aby vaše tělo bylo v rovině. Držte pozici několik vteřin, potom se vraťte do původní polohy. Pokud vám cvik nedělá problémy, můžete cvičení ztížit tím, že budete mít nohy spolu.

Cvik kočky

Tento cvik posiluje svaly břicha, tj. především dolní části břicha. Lehněte si na čtyři, ruce a kolena nechť jsou na šířku ramen a boků. Při výdechu zakrčte hřbet a co nejvíce ohněte hlavu, abyste se cítili co nejvíce sevření břišních svalů. Poté se vraťte do výchozí polohy a zopakujte cvik několikrát.

Závěrem

Pro každého, kdo chce zlepšit svou kondici, ať už začátečník nebo pokročilý sportovec, se Pilates cvičení zdá být skvělou volbou. Základní principy Pilates cvičení, které jsme si zmínili na začátku, jsou klíčovými body každého cvičení. Vyzkoušejte několik cviků, které jsme si představili a uvidíte, jak vám to pomůže nejen zlepšit postavu, ale i zlepšit vaše celkové tělesné zdraví a pohodu.

Zdroj: Pilates for beginners: Pure and Simpledieta

Základy pilates cvičení pro začátečníky

1. Co je pilates cvičení?

Pilates cvičení je systém cvičení zaměřený na posilování celého těla s důrazem na správné držení těla a dýchání. Cvičení se Zaměřuje na rozvoj síly, flexibility a koordinace.

2. Proč je pilates cvičení vhodné pro začátečníky?

Pilates cvičení není náročné na předchozí zkušenosti a díky svému zaměření na správné držení těla a dýchání je vhodné pro lidi všech věkových kategorií a úrovní kondice. Začátečníci si mohou postupně prohlubovat a zdokonalovat cvičení a dosahovat tak větší flexibilitu a sílu s nadhledem.

3. Jaké jsou základní prvky pilates cvičení?

Mezi základní prvky pilates cvičení patří správné dýchání, zapojení svalstva břicha a pánevního dna, stabilizace páteře a cvičení s důrazem na koordinaci a správné držení těla.

4. Jaké jsou nejlepší cviky na začátek?

Pro začátek jsou vhodné cviky zaměřené na základní pilates pozice jako jsou například pozice “plank” nebo “bridge”. Důležité je postupné zvyšování náročnosti a zdokonalování techniky cvičení.

5. Jaké přístroje lze používat při pilates cvičení?

Při pilates cvičení lze používat různé pomůcky, jako jsou například fitball, resistance band nebo pilates ring. Tyto pomůcky pomáhají zvyšovat náročnost a efektivitu cvičení. Nicméně, pro začátečníky jsou spíše doporučovány jednoduché cviky bez použití přístrojů.

gym

Základy Pilates

Základy Pilates

Pilates je cvičení, které se zaměřuje na posilování těla, zlepšování flexibility a koordinace pohybů. Jeho zakladatelem byl Joseph Pilates, který ho vyvinul na začátku 20. století. Pilates pomáhá s bolestí zad, zlepšuje držení těla a zvyšuje psychickou pohodu.

Základní principy Pilates

 • Kontrola dechu
 • Koncentrace
 • Přesnost
 • Plynulost
 • Centrace
 • Kontrola

Princip centrace je důležitý pro správné provádění cviků. Jde o soustředění se na střed těla – na svaly břicha, dolní zad a pánve. Pilates se zaměřuje na pomalé a kontrolované pohyby, které se provádějí s precizností a se správným nádechem a výdechem.

Pokud chcete začít s Pilates, je dobré vyhledat zkušeného trenéra, který vám poradí s výběrem správných cviků a bude s vámi cvičit. Je také důležité vybrat si pohodlné oblečení a místo, kde budete cvičit, aby bylo bezpečné a pro vás pohodlné.

Pokud vás zajímají další informace o Pilates, můžete si přečíst více na Wikipedii.


fitness

Základy Pilates cvičení pro začátečníky

 • Úvod do pilates cvičení, principy a filosofie
 • Posilování hlavních svalových skupin pomocí jemných pohybů
 • Kontrola dechu a správného držení těla
 • Cvičení na podložce a s pomocí speciálních pomůcek
 • Zlepšení flexibility a koordinace
 • Zpomalení myšlenek a uvolnění napětí v těle
 • Možnost cvičení s instruktorem nebo samostatně doma

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – cvičení