TABATA Kardio

1

Moderní druh kardio cvičení s názvem Tabata získává na popularitě, a to nejen díky účinnosti. Cvičení je nenáročné na výbavu, použitelné téměř na každý pohyb a naprosto jednoduché. Tabata je cvičení zaměřené na vysoký a inzenzivní výkon ve velmi krátkém čase. Jednoduše řečeno, je to jeden z druhů HIIT (high intensity interval training) tréninku.

Kardio cvičení Tabata objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata v Tokiu a jak je dle názvu jasné, doktor pojmenoval kardio cvičení podle sebe. Dle výzkumů, které Dr. Tabata prováděl na dvou skupinách sportovců, ukázala Tabata vyšší zvýšení kardiovaskulárního systému o 14 % a anaerobní se zlepšil o celých 28 %.

Tabata je ještě účinnější

Cvičení Tabata pochopí naprosto každý. I když vypadá naprosto jednoduše, překvapí vás. Při běžném kardio cvičení si držíte tepovou frekvenci ve stejném rozpětí pro spalování. Ovšem Tabata kardio vynese váš tep doslova na vrchol a přinutí tělo spalovat ještě následujících 24 hodin po cvičení.

Cvičení Tabata

Pojďme k samotnému cvičení, abyste si mohli náročnost vyzkoušet sami. Tabata se skládá z cyklů, který se dělí na 8 intervalů. Každá interval má 20 sekund cvičení a 10 sekund odpočinku. Celý cyklus cvičení tedy zabere jen pouhé 4 minuty. Cykly můžete opakovat do doby, než bude vaše fyzička téměř mrtvá.

Pro upřesnění, při těch 20 sekundách cvičení tomu dejte maximum energie! Snažte se co nejvíc, a pak si dejte pauzu 10 sekund na vydýchání a přípravu. Dodržujte čas, je to jen 10 sekund! A znova. Takhle 8x v jednom cyklu. Ukázky cvičení máte dole, ve videích.

Jednotlivé cviky si můžete vybrat dle libosti. Dbejte hlavně na to, abyste měli u vámi zvolených cviků dobře zvládnutou techniku.

Velmi využívané je například švihadlo nebo obyčejný běh. Například samotná aplikace Endomondo, kterou využívá desítky tisíc lidí, má v sobě přednastavený intervalový program Tabata.

Poslední rada na závěr. Nechte měřit čas stopky nebo aplikace v mobilu. Donutí vás to cyklus správně a v čas dokončit.

Video č. 1: Crossfit Tabata

Video č. 2: 8-minutové Tabata cvičení celého těla