Superpotraviny

0

Superpotraviny je marketingový termín, který se používá k popisu potravin, které mají vysoké zdravotní účinky (jedná se o potraviny, které jsou zdravé pro lidské tělo a někdy dokonce působí proti nežádoucím zdravotním stavům. Termín superpotraviny (nebo také superfood) není mezi vědci oblíbený. Tvrdí, že se jedná jen o marketingový pojem, jen s malou vědeckou průkazností o zdravotních účincích těchto potravin. Jedná se podle nich o termín nevědecký, který je popularizovaný v médiích, který odkazuje na potraviny, které mohou být zdraví prospěšné (například snížení rizika srdečních onemocnění, psychického zdraví atd.). Superpotraviny mohou mít vysokou koncentraci antioxidantů, vitamínů a jiných živin.

Termín „superpotraviny“ je poměrně nový, začal se používat roku 2007.

Nejčastěji zmiňovaným superpotravinami jsou bobule, jako jsou borůvky. Borůvky mají obsah tří základních živin: vitamín C, K a mangan. Navíc obsahují velké množství antioxidantů, které odvádějí škodlivé látky z těla a tím působí protizánětlivě a proti rakovině. Dalšími příklady jsou špenát a kapusta s vysokým obsahem zdraví prospěšných živin. A zde už jsou další příklady superpotravin:

Chia semínka

Chia semínka obsahují vysoké množství omega tři mastných kyselin, které podporují mozkové funkce, ale také bylo prokázáno, že jsou dobré pro zachování srdečního zdraví – snižují množství cholesterolu v krvi a riziko onemocnění srdce. Obsahují bílkoviny, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny, minerály, železo, vápník a antioxidanty. Přidání chia semínek do jídla nijak neovlivní výslednou chuť pokrmu.

Kokosový olej

Pokud se snažíte zhubnout, kokosový olej se pro vás stane důležitou ingrediencí. Obsažené mastné kyseliny přeměňují tělesný tuk v energii, který zvyšuje metabolismus (na rozdíl od živočišných mastných kyselin, které přidávají tělesný tuk). Výhodou kokosového oleje je také univerzální použití – můžete ho využít v kuchyni i při výrobě domácí kosmetiky – pleťových masek, vlasových zábalů a podobně.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou proslulá svým vysokým obsahem mastných kyselin a vlákniny. Mastné kyseliny pomáhají kardiovaskulárnímu zdraví a posilují imunitní systém, funkce mozku a také kvalitu kůže. Vláknina je důležitá zejména pro eliminaci toxinů v lidském těle.

Kustovnice čínská – goji

Kustovnice obsahuje zejména antioxidanty a aminokyseliny, ale jejich skutečná síla spočívá v obsahu 20 vitaminů a minerálů. Tuto superpotravinu používali v Asii již stovky let pro posílení zraku, zvýšení imunity, pro delší život

Spirulina

Spirulina je řasa, která v sobě ukrývá velké množství nutričního bohatství. Jedná se zejména o bílkoviny a omega tři mastné kyseliny. Pro svůj vysoký obsah bílkovin se hodí pro vegetariány. Zkuste si udělat třeba vynikající smoothie ze spiruliny a banánu.

Avokádo

Tento zelený plod obsahuje 20 vitaminů, minerálů a další zdraví prospěšné rostlinné látky. Jsou vhodné jako dresink do salátu (když ho rozmixujeme). Zaručují zdraví srdce a kůže.

Konopné semínko

Konopné semínko se vyznačuje svým velkým obsahem bílkovin a vlákniny (obsahuje o 50 % více těchto živin než sójové výrobky). Obsahuje také aminokyseliny a má schopnost obnovovat svaly – proto je oblíbený u sportovců.