Street workout: První návštěva workoutového hřiště

0

Neuškodí si představit, co to ten workout je. Street workout je typ cvičení, které využívá váhu vlastního těla. Rozvíjíte sílu, vytrvalost i ohebnost. Tento typ cvičení nevyžaduje žádné činky nebo stroje, které znáte z posiloven, což patří také mezi výhody workoutu. Street workout se cvičí zejména venku a na místech, kde je alespoň hrazda a bradla.

Otázku “jak začít s workoutem” si pokládá spoustu lidí. K posilování s vlastní vahou jsem měl vždycky blízko, i když jsem navštěvoval spíše posilovnu. Líbilo se mi to, ale vždy to skončilo u pár kliků nebo dřepů. V malém městě, kde jsem bydlel, hřiště nebyli a jako poslední možnost na rozšíření cviků mě napadlo si pořídit hrazdu do dveří, abych mohl provádět oblíbený cvik – shyby. Zanedlouho jsem se ale přestěhoval do Prahy, kde workoutové hřiště není neznámí pojem a začal jsem hledat to nejbližší, které nebude kilometry vzdálené.

Znáte to, když jdete někam poprvé, provází vás takový malý “stres” nebo divný pocit. Když jsem dorazil na workoutové hřiště, kde bylo asi dvanáct lidí, chvíli mi trvalo, než jsem se otrkal a vůbec začal. Heh, přeci nemůžu jako nováček naskočit na hrazdy a začít, když se sotva přitáhnu. Nakonec ale strach pominul a zjistil jsem, že lidi okolo celkem chápou mojí situaci a pozici nováčka. Navíc, když by bylo potřeba, není problém požádat někoho o pomoc. Takže komunita lidí, která se vyskytovala na hřišti, byla přátelská. Nemám rád takovou dusnou atmosféru.

Odcvičil jsem si pár sérií přítahů s dopomocí, kliků, dřepů, břicho a na závěr švihadlo. Na první cvičení venku jsem si dal dost do těla, je to taky druhý den znát. Cvičení mi trvalo necelou hodinu i s protažením. Dost cviků jsem okoukal, hlavně pro inspiraci na příští trénink. Není nejlepší vymýšlet si, co bych si tak zrovna mohl zacvičit. Trénink je dobré si dopředu alespoň trochu rozvrhnout a připravit.

Ukázka průkopníka Workoutu v Americe – Hannibal for King

Určitě doporučuji shlédnout i další videa od tohoto mistra. Uvidíte neuvěřitelné věci, které lze dokázat se svým tělem. Hannibal může být vaší motivací nebo inspirací.

Jak začít s workoutem – SebeRevolta

Asi moc dobře víte, že po první návštěvě vám nemohu říct, co dělat správně, co nejlépe cvičit v začátcích apod. K tomu vám poslouží následující video, na kterém je Adam Raw, který vysvětluje základní cviky.

Já vám mohu poradit jenom na otázku: Jak začít s workoutem. Rozhodně se toho nebát a začít cvičit, ať už na hřištích nebo jinde. Není se čeho bát. Každý byl jednou začátečník a začínal, stejně jako vy nebo já.

Základní workoutové cviky

  • Kliky
  • Shyby
  • Dřepy
  • Dipy

Mapa Workoutových hřišť v České republice

V České republice se workoutové hřiště, kde si můžete zadarmo zacvičit, neustále rozšiřují. A pokud zrovna nějaké hřiště hledáte, Martin Pavel vám vytvořil mapu hřišť. Odkaz na mapu je zde: Mapa workoutových hřišť.