Sport, který vás neomrzí? Představujeme TRX

0
A group of people doing suspension training at the gym.

Nekonečné množství cviků, aktivace většiny svalů v jedné tréninkové hodině, samostatně volitelná obtížnost nebo viditelné výsledky po krátké době. Co mají společného? TRX, neboli Total-Body Resistance Exercise Suspension (=cviky na celkovou zátěž těla) je sport, při kterém potřebujete jen dvě věci – závěsný systém (ve formě dvou popruhů) a místo na zavěšení. A vaše cesta za hezčí postavou nebo funkčním tělem může začít.

Odkud TRX přišlo?

Ačkoliv sahá historie cvičení se závěsnými systémy až do starověké Číny, pro TRX je podstatných posledních 15 let. V 90. letech hledal operační velitel amerických jednotek Randy Hetrick způsob, jakým trénovat své svěřence v omezeném prostoru s maximálně možnou efektivitou. Tak vznikl nápad na jednoduchý, přenosný a téměř všude aplikovatelný závěsný systém. Po ukončení armádní služby založil Hetrick posilovnu a firmu proklamující tuto formu cvičení a vymyslel produkt, tak jak jej známe a používáme dnes.

Proč cvičit

Stačilo pár let a TRX se stalo celosvětovým hitem. Je totiž vhodné pro každého – profesionální sportovci jej mají jako doplňkový trénink, nám obyčejným lidem stačí, abychom si udržely svaly v patřičné tenzi, byli celkově fit a v patřičné kondici. Samozřejmě, pokud k cvičení TRX upravíte stravu, zhubnete. K další nesporným výhodám TRX patří:

  • Posiluje střed těla a svaly core, čímž mimo jiné ulevíte zádům, zpevníte břišní svaly a zlepšíte si celkový postoj
  • Ženy ocení zpevnění pánevního dna
  • Vylepšíte si stabilitu a koordinaci pohybu, tzn. chůze po laně vám nebude připadat tak nemožná
  • Zacvičíte si kdekoliv – v posilovně, doma, v hotelu, v přírodě. Stačí popruhy zavěsit za silnou větev stromu nebo za futra (pozor, na jakou stranu se otvírají dveře) a jde se na věc
  • Kombinuje anaerobní i aerobní trénink, tedy posilování i kardio
  • Volba obtížnosti – záleží na úhlu, v jakém u TRX stojíte. Tím, že jej zmenšíte, tj. stoupnete si blíže pod „kotvu“ systému, si cvik zlehčíte.

Jak začít

Nejprve projděte svoji šatní skříň a vyberte si vhodné oblečení. Z vlastní zkušenosti navrhujeme, abyste si na nové cvičení pořídili  nové oblečení. Určitě se v něm budete cítit lépe, pokud jste se rozhodli např. zhubnout, pomůže vám s motivací a s utvářením nového já. U žen apelujeme na kvalitní sportovní podprsenku! Vršek outfitu – tričko nebo tílko – může být volnější, naopak kalhoty nesmí překážet. Spíše než dlouhé nohavice zvolte ¾ délku nebo rovnou kraťasy. Boty musí mít zpevněnou patu, která poskytne oporu kotníku při cvičení nohou (dřepy, výpady, skákání).

Závěsný systém si můžete pořídit sami. V balíčku s popruhy může být přiloženo edukační DVD s cviky, případně dostanete přístup do video databáze apod. Záleží na prodejci. Bohužel, na trhu je k dostání mnoho TRX napodobenin, které mohou mít kratší živostnost nebo dokonce způsobit úrazy. Pravé TRX vám vydrží téměř celý život, vyplatí se do něj tudíž investovat.

Ze všeho nejvíc však doporučujeme zajít na skupinovou lekci pro začátečníky nebo si domluvit individuální hodinu s trenérem. Jednak vyzkoušíte, jestli vás TRX opravdu baví, jednak se naučíte provádět techniku cviku korektně, nestane se vám tedy, že byste se při prvních pokusech zranili. Kvalitní trenér vám po vzájemné domluvě vypracuje i TRX tréninkový plán, jež budete např. kvartálně aktualizovat.

Na první hodině

Pokud jste tedy sebrali odvahu a přihlásili se na první hodinu, udělali jste pro sebe skvělý krok! Na první trénink si určitě vezměte hodně vody, během lekcí se vždy vyhlásí malá pauza na doplnění tekutin. Nezapomeňte na ručník! Klidně si přineste dva – jeden menší na otírání potu při cvičení, druhý využijete ve sprše po konci hodiny.

Před začátkem lekce se nebojte přiznat trenérovi, že jdete poprvé. Je to pro vaše dobro – trenér si vás bude víc všímat, hlídat vaši techniku nebo uzpůsobí tempo tréninku pro vaše potřeby. Zároveň jej dopředu požádejte, ať vám ukáže polohování popruhů TRX, tak abyste to během lekce hravě zvládli sami.

Většina lekcí je rozdělena do 4 částí:

  1. zahřátí (warm-up): 5 až 10 minut svižné rozcvičky, která zahřeje svaly a rozproudí vaši krev,
  2. mobilizace kloubů a protáhnutí,
  3. hlavní trénink: procvičování různých skupin svalů v kombinací 3-4 cviků po 3-4 kolech opakování,
  4. protáhnutí, svalová relaxace.

Držíme palce, ať vás první hodina baví a přijdete na chuť nové sportovní zálibě, která vás neomrzí!