Rybí tuk – lék, nebo nutné zlo?

1

Rybí tuk – Význam rybího tuku si lidé uvědomovali odjakživa. Rybí tuk obsahuje důležité vitamíny, jako je vitamín A nebo vitamín D, a také omega-3 nenasycené mastné kyseliny (které bohužel naše tělo musí získávat v potravě, protože je neumí samo vyrobit. Díky tomu rybí tuk funguje jako prevence proti některým nemocem, snižuje riziko revmatické artritidy, umožňuje správný růst a vývoj kostí, mozku a zraku, činnost vnitřních žláz, a také usnadňuje průtok krev v cévách. V neposlední řadě také snižuje hladinu cholesterolu. Nicméně ani on není žádným zázračným všelékem, pouze vhodným doplňkem stravy, kterým pro své zdraví uděláte opravdu mnoho. Navíc na rozdíl od řady jiných doplňků stravy, zde máte jistotu, že se jedná o čistě přírodní látky. Určitě by tedy, vzhledem k výše zmíněnému, rybí tuk neměl chybět v jídelníčku dětí, ani těhotných či kojících žen.

Rybí tuk v kapslích

         

Dnes nejběžnější aplikace rybího tuku již není v jeho tekuté formě, ale především ve formě kapslí. Je levnější, a zároveň se z něj při zpracování vytrácí některé přírodní látky. Zatímco děti, jak bude řečeno dále, dostávají rybí tuk ve formě bonbonů, dospělí a starší děti jej mohou nejčastěji sehnat právě v kapslích ze želatiny, které se snadno polykají, jsou zbaveny rybího pachu, a obsahují velké množství účinných látek, jako jsou vitamíny, rybí oleje, nebo mastné kyseliny. Snáze se polyká, než tekutý tuk, jak bylo řečeno, je takto zpracovaný rybí tuk levnější a má vyšší obsah látek. Navíc je to v dnešní době asi nejběžnější forma, v jaké se s ním můžeme setkat.

         

Rybí tuk pro děti

         

Je pravdou, že zejména pro děti je konzumace rybího tuku obzvláště důležitá, právě pro látky v něm obsažené. Nicméně doba, kdy se dával dětem na lžíci odporný a páchnoucí rybí tuk je dávno pryč, dnes se připravuje a podává jinak, většinou v tabletách, a bez větších chuťových účinků. Zejména u nich má pak význam pro dobrou stavbu kostí a tvorbu osteocytů (neboli kostních buněk), pro dobrou činnost vnitřních žláz a pro vývoj zraku a mozku. Nicméně tuk, který dětem budete dávat, by měl být co nejčistší, zbavený všech ne úplně zdravých látek, a také chuťově upravený, protože pro děti je chuť velmi důležitá.  Právě pro ně je dobrý rybí tuk ve formě bonbonů, které mají chuť zpříjemněnou dalšími složkami, a dítě je přijme snáze, než tekutý tuk na lžíci. Vhodný je především ten z tresčích jater, nebo například z lososa. Ovšem ani tukem z jiných druhý ryb neuděláte chybu.

         

Rybí tuk z norského lososa

         

Jednou z novinek, které dnes nalezneme na trhu, je tuk z norských lososů. Můžeme se spolehnout, že lososí olej, z nějž tuk dostaneme, je naprosto čerstvý, protože ryby jsou zpracovány přímo na pobřeží, čímž se zabraňuje žluknutí a ztužení. To umožní mnohem větší účinnost a také mnohem rychlejší reakci a vstřebání omega-3 mastných kyselin v těle. Jedním z doplňků stravy, který toto splňuje, je Omega 3-6-9, kapsle tuku z norského lososa, které mají skoro 50 % koncentraci omega-3 kyselin, což je ohromné množství ve srovnání s jinými podobnými výrobky. Tím, že se kyseliny vyskytují v takové koncentraci, máte zaručenou jak účinnost, tak i rychlé vstřebání. Navíc chuť i zápach ryby byly v tabletách potlačeny, aby pro vás přijímání rybího tuku nebylo utrpením. Je vhodný pro všechny, pro děti, stejně jako pro dospělé, je však nutné především pozorně si přečíst informace o dávkování a o použití, abyste se vyvarovali rizik.