Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy

0

Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy

Posílení zádových svalů je klíčové pro udržení správného držení těla a prevenci bolesti zad. Pokud nemáte k dispozici posilovnu nebo závaží, můžete stále cvičit doma s pomocí vaší vlastní tělesné váhy. Následující cviky jsou skvělou možností, jak posílit zádové svaly bez nutnosti použití jakýchkoliv nástrojů:

 • Kliky – Kliky jsou velmi efektivní cvik pro posílení horní části zád a ramen. Lehněte si na zem na břicho a opřete se o dlaně a špičky nohou. Zvedejte a snižujte tělo pomalu, dokud neucítíte napětí v zádech a ramenech.
 • Superman – Posiluje dolní část zád a případně i stehna. Lehněte si na břicho s rovnými pažemi a nohama. Zvedejte paže a nohy současně a držte několik sekund, poté se vraťte do výchozí polohy.
 • Potáhnutí kolen na hrudník – Tento cvik se zaměřuje na střední část zád a břišní svaly. Lehněte si na záda a ohněte kolena ke hrudníku. Pomalu je vystrčíte a vrátíte zpět do výchozí polohy.
 • Plank – Tento statický cvik posiluje celé tělo, včetně zádových svalů. Lehněte si na břicho a opřete se na předloktí a špičky nohou. Držte tuto pozici co nejdéle, aniž byste propadli do spodní části zad.

Tyto cviky můžete provádět doma, a to bez nutnosti nákupu jakýchkoliv posilovacích pomůcek. Pokud si v obdobích intenzivnějšího cvičení stěžujete na bolesti zad, navštivte odborníka a zeptejte se ho na radu.

fitness
Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy

Co jsou zádové svaly?

Zádové svaly, také nazývané svaly hřbetu, jsou souborem svalů na zadní straně trupu. Tyto svaly umožňují pohyb a podporu páteře a pomáhají udržovat dobrou držení těla. Zádové svaly se skládají z několika hlavních svalových skupin, včetně trapézových svalů, rhomboideusů, latissimus dorsi, a spinotransverzálních svalů.

Proč je důležité posilovat zádové svaly?

Posílení zádových svalů může pomoci k prevenci bolestí zad a k napravení špatného držení těla. Tyto svaly také pomáhají při sportovních aktivitách, jako je například plavání nebo golfování, kde jsou zapotřebí silné zádové svaly pro optimální fyzický výkon.

Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy

Dá se posilovat zádové svaly i bez těžkých posilovacích strojů. Jednou z dobrých možností je použití vlastní tělesné váhy jako odporu. Zde jsou některé cviky, které můžete zahrnout do svého posilovacího programu:

Horolezecký chůzí

Tento cvik pomáhá posílit zádové svaly a zlepšit koordinaci se středovou částí těla. Stoupněte si zády ke stěně a nakloňte se dopředu, dokud se nedotknete rukama stěny. Poté začněte chodit po stěně, kdykoliv zdvihněte jeden nohu, zvedněte opačnou ruku do výšky. Střídejte nohy a ruce po dobu 10-15 kroků. Zde najdete podrobné instrukce: [1]

Vykopávání dozadu

Tento cvik posiluje zádové a gluteální svaly. Klekněte si na zem, položte si ruce před sebe a přenesete váhu na ruce. Zvedněte jeden nohu a začněte nohama vymršťovat směrem nahoru a dozadu. Zopakujte na druhé straně. Tento cvik můžete snížit obtížností tím, že budete mít kolena na zemi. Zde najdete podrobné instrukce: [2]

Kliky na hrazdě

Tento klasický cvik může být účinný pro posílení zádových svalů. Dostaňte se pod hrazdu a uchopte ji s širokým úchopem. Záběry rukou by měly být širší než šířka ramen. Pomocí zádových svalů se zvedněte nahoru a dolů. Zde najdete podrobné instrukce: [3]

Pokud zahrnete tyto cviky do svého tréninkového programu, mohou pomoci posílit vaše zádové svaly a zlepšit celkovou pohyblivost a držení těla.

Závěr

Posilování zádových svalů je důležité pro udržení zdravého těla a prevenci bolestí zad. Použití vlastní tělesné váhy jako odporu může být účinnou alternativou k posilovacím strojům. Zahrnutím cviků jako Horolezecký chůzí, Vykopávání dozadu, a Kliky na hrazdě, mohou být nástrojem pro posílení zádových svalů a dosažení optimálního tělesného výkonu.dieta

Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy – FAQ

Které cviky jsou vhodné pro posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy?

Existuje mnoho cviků, které můžeme provádět doma bez nutnosti návštěvy posilovny. Pro posilování zádových svalů jsou ideální statické držení těla v záklonové pozici a zdvihy těla. Mezi oblíbené patří také treky na hrazdě, kliky na hrazdě a zvedání nohou.

Jaké jsou výhody posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy?

Posilování zádových svalů je velmi důležité pro zdravý pohybový aparát a celkově pro správnou tělesnou držbu. Pokud se posilují zádové svaly pravidelně, mohou se snížit bolesti v krku, zápěstí a především v bederní páteři. Velkou výhodou cvičení s vlastní vahou je, že nepotřebujeme žádné cvičební stroje, ale pouze zvolíme vhodné cviky, které můžeme provádět kdykoliv a kdekoli.

Kolikrát týdně bych měl trénovat zádové svaly?

Ideálním rozvrhem pro posilování celého těla, a tedy i zádových svalů, je trénovat minimálně 2-3krát týdně. Každý cvičební plán by měl být přizpůsoben individuálním potřebám a fyzickým schopnostem jednotlivce, proto je vhodné konzultovat svůj trénink s odborným trenérem.

gym

Expertní názor na téma cvičení pro posílení zádových svalů

Zádové svaly jsou klíčovými svaly, které pomáhají udržovat správné držení těla a podporují pohyb rukou, ramen a zad. Cvičení zaměřená na posílení zádových svalů jsou významná pro prevenci bolesti zad a zlepšení celkové svalové vytrvalosti.

Mezi nejúčinnější cviky patří dřepy s vlastní váhou, kliky na hrazdě nebo TRX přívěsy. Tyto cviky jsou zaměřeny především na posílení horní části zad a ramenního pletence.

Výhodou cvičení pro posílení zádových svalů je jejich nízká náročnost na zařízení a možnost provádění doma s minimálním vybavením. Pokud se však nesnažíte správně vykonávat cviky, může dojít ke zranění nebo nesprávnému držení těla během cvičení.

Pro zajištění efektivního tréninku doporučujeme vyhledat instruktora nebo trenéra, kteří vás naučí správné provedení cviků a přizpůsobí trénink vašim individuálním potřebám.

Zádové svaly – Wikipedia

fitness

Posilování zádových svalů s pomocí tělesné váhy

 • Cvičení s tělesnou vahou je účinnou metodou na posilování zádových svalů.
 • Základní cviky jsou dřepy a kliky.
 • Lahodícími cviky jsou například šplhání po laně nebo horolezecká stěna.
 • Důležité je správné provedení cviku a přiměřená intenzita pro dosažení nejlepších výsledků.
 • Sobota nebo neděle jsou nejlepší dny na posilování zádových svalů.
 • Je důležité střídat cviky a měnit úrovně intenzity pro udržení motivace a dosažení pokroku.
 • Posilování zádových svalů může být součástí celkového tréninkového plánu pro zlepšení postavy a zdraví.

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink