Pilates vs. jóga: Rozdíly a podobnosti

0

Pilates vs. jóga: Rozdíly a podobnosti

Pokud hledáte způsob, jak zlepšit svou kondici, pravděpodobně jste se již setkali s pojmy Pilates a jóga. Oba tyto cvičební programy mají mnoho společného, ale jsou také velmi odlišné.

Pilates se zaměřuje na posílení svalů a zlepšení držení těla. Cvičení jsou zaměřena na tzv. “Powerhouse” – soubor svalů, které podporují páteř a břišní svaly. Pilates pomáhá zlepšit kontrolu nad tělem a rozvíjet svalovou sílu.

Jóga na druhé straně zahrnuje mnoho různých cvičení a stylů, které se zaměřují na spojení dechu s pohybem. Jóga pomáhá uklidnit mysl a zlepšit flexibilitu těla. Některé styly jógy, jako například Ashtanga nebo Vinyasa, jsou fyzicky náročné a mohou být srovnatelné s cvičením v posilovně.

Oba tyto cvičební programy mají však společné to, že pomáhají zlepšovat pohyblivost a flexibilitu těla, zlepšují držení těla a podporují dobré dýchání.

Pokud tedy hledáte způsob, jak zlepšit svou fyzickou kondici a zdraví, můžete zvážit cvičení Pilates nebo jógy – a možná dokonce oba najednou!

fitness
Pilates vs. jóga: Rozdíly a podobnosti

Pilates vs. jóga: Rozdíly a podobnosti

Úvod

Pilates a jóga jsou dvě populární metody cvičení, které se obecně spojují s tím, že zlepšují vaše fyzické a duševní zdraví. Nicméně, řada lidí se často ptá, jaké jsou mezi nimi skutečné rozdíly a podobnosti. V této blogové příspěvku se budeme věnovat právě tomuto tématu.

Co je to Pilates?

Pilates je systém cvičení, který byl vytvořen Josephem Pilatesem v 20. letech 20. století. Pvými hlavními principy jsou posilování jádra (abdominální a pánevní svaly), správné dýchání a kontrola pohybu. Pilates může být praktikován na malých strojích, jako jsou Reformer nebo Cadillac, nebo na matraci, kde jsou k dispozici různé pomůcky.

Co je to jóga?

Jóga je starověká praxe, která má kořeny v hinduistické a buddhistické filozofii. Účelem jógy je dosáhnout harmonie mezi tělem, myslí a duší pomocí fyzických cvičení (asany), meditace a dechových cvičení (pranayama). Jógu můžeme praktikovat doma nebo v tělocvičně, a to buď s instruktorem nebo samostatně.

Rozdíly mezi Pilates a jóga

 • Cíl cvičení: Pilates se zaměřuje na posilování jádra a celkové zlepšení svalového tonusu. Jóga má za cíl dosáhnout rovnováhy mezi tělem a myslí.
 • Typ cvičení: Pilates sestává z mnoha opakování podobných cviků, zatímco jóga obsahuje mnoho různých druhů asan, přičemž některé jsou velmi náročné a jiné jsou vhodné pro začátečníky.
 • Zdůrazňování dechu: Pilates zdůrazňuje správné dýchání při každém pohybu, zatímco jóga má větší důraz na pranayamu, dechovou praktiku, která je klíčová pro spojení těla a mysli.
 • Uvolnění napětí: Pilates pomáhá uvolňovat napětí v těle pomocí cvičení, zatímco jóga využívá kombinace asan a meditace k uvolnění napětí v těle i mysli.

Podobnosti mezi Pilates a jóga

 • Cvičení pro celkové zlepšení těla: Pilates i jóga poskytují mnoho výhod pro celkové zlepšení těla, včetně zlepšení síly, flexibility a koordinace.
 • Zlepšení dýchání: Oba cvičení se zaměřují na správné dýchání při cvičení, což může pomoci zlepšit celkové zdraví a kapacitu plic.
 • Vhodné pro všechny věkové kategorie: Jak Pilates, tak jóga, jsou vhodné pro lidi všech věkových kategorií, ať už jste začátečník nebo pokročilý cvičící.

Závěr

Záleží na vašich preferencích a cílech, zda si vyberete Pilates nebo jógu, nebo dokonce můžete kombinovat oba druhy cvičení do svého programu. Nicméně, každý z nich má svoje vlastní jedinečné benefity, které mohou přinést zlepšení vašeho zdraví a pohody.

Další informace

Pokud vás zajímají další informace o Pilates nebo józe, můžete se podívat na následující stránky:dieta

Pilates vs jóga: Rozdíly a podobnosti

Co je Pilates?

Pilates je cvičení založené na kontrole pohybu s důrazem na správné držení těla. Cvičení se provádí na speciálních strojích nebo na podložce. Cílem je posílit a prodloužit svaly a zlepšit flexibilitu. Pilates pomáhá s nápravou držení těla a prevencí bolesti zad.

Co je jóga?

Jóga je duchovní cvičení, které se věnuje zharmonizování těla a mysli. Cvičení se skládá z různých ásan (pozic), dechových cvičení a meditace. Cílem jógy je zlepšit koncentraci, zklidnit mysl a zlepšit vztah k sobě i ke světu. Jóga je tedy více než fyzické cvičení, je to způsob života.

Podobnosti

Podobností mezi Pilates a jóga je několik. Oba druhy cvičení se zaměřují na uklidnění mysli a snížení stresu. Obě cvičení zlepšují flexibilitu a svalovou sílu.

Rozdíly

Hlavním rozdílem mezi Pilates a jóga je zaměření na cvičení. Pilates dává důraz na správné držení těla a posilování svalů, zatímco jóga zaměřuje na uvolnění těla a mysli a na spirituální růst. Pilates může být vhodný pro lidi, kteří chtějí zlepšit držení těla a posílit svaly, zatímco jóga se věnuje lidem, kteří chtějí uklidnit mysl a zlepšit se harmonicky.

gym

Základy Pilates: cvičení pro celé tělo

Pilates je cvičení, které se zaměřuje na posílení a protažení svalů celého těla. Základní principy spočívají v koncentraci, kontrole dechu, centrování, přesnosti a plynulosti pohybů. To vše je zaměřeno na posílení hlubokého svalstva a zlepšení celkové svalové koordinace.

Pilates pro začátečníky

Pokud jste začátečník, můžete začít s jednoduchými cviky na podložce, jako jsou plank, bridge a leg circles. Důležité je vždy sledovat správnou techniku a nezapomenout na správné dýchání.

Pilates pro pokročilé

Pokročilí se mohou zaměřit na náročnější cviky s pomůckami, jako jsou pilates kruhy, sekaná, malé míče atd. Zde je důležité nezapomínat na správnou techniku a kontrolu dechu, stejně jako na individuální pohybové potřeby každého cvičícího.

Pilates je také oblíbenou technikou pro rehabilitaci po úrazech a pro prevenci bolesti páteře. Pokud vás více zajímá, můžete se podívat na Wikipedii.

fitness

Pilates vs. jóga: Rozdíly a podobnosti

 • Pilates se zaměřuje na posilování stabilizačních svalů, zatímco jóga na protahování a uvolnění svalů.
 • Oba cvičení se soustředí na dechovou techniku, která pomáhá zlepšit koncentraci a snížit stres.
 • Pilates se často provádí na pomůckách, jako jsou míče a trakaře, zatímco jóga se provádí na podložce s minimálním množstvím pomůcek.
 • Jóga může zahrnovat různé druhy cviků, jako jsou pozice, dechová cvičení a meditace, zatímco Pilates se soustředí hlavně na posilování a koordinaci.
 • Oba typy cvičení mohou pomoci zlepšit držení těla a posílit celé tělo.

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – cvičení