Jak vybrat batoh? Základní typy, ceny a součásti batohů

0

Možná hledáte klasický městský batoh, batoh do školy, dětský batoh…ano, je jich hodně a je dobré vědět, jak si vybrat batoh, aby vám dlouho sloužil, seděl a nezatěžoval zbytečně páteř.
Zde je několik užitečných tipů.

Základní typy batohů

Je jich více, ale uvádíme ty nejčastější a nejžádanější:

  • Turistický batoh – pro výlety do přírody; může mít držák na trekingové hole a nápojový vak
  • Cyklistický batoh – na kolo, inlajn brusle či běh; měl by mít odvětrávaný zádový systém, prostor pro mobil, klíče, možnost uchycení přilby, camelbak ap.
  • Batoh na běhání – ideální na delší běhy, mívá do 10 litrů a nechybí reflexní prvky
  • Batoh do školy – pro žáky základní školy, mívají do 40 litrů a dobré je anatomické tvarování, přirozeně i reflexní prvky
  • Městský batoh – do práce, na nákupy ap., mají od 15 do 30 litrů; bývají vybaveny prostorem pro notebook, na papír i psací potřeby, mají modernější design

Jak vybrat batoh?

Když jste si již odpovídali, k čemu vám bude především sloužit, ptejte se v obchodě i na další věci jako: pro koho je určen (muž, žena, dítě), v jakých podmínkách bude nejčastěji využíván (klasické počasí, nebo častěji i déšť, zda extrémní podmínky?), na jak dlouho vyrazíte (bude to pár dní, nebo několik týdnů?) a jaký má být jeho objem.

Velikost batohu

Malé mají do 35 litrů a používají se pro kratší a nenáročné aktivity. Do 55 litrů jsou střední batohy vhodné pro kratší výlety, případně pro dámy a lidi s menší postavou. A konečně nad 55 litrů jsou velké batohy na dlouhé túry, mají propracovanější zádové systémy a zvládnou i větší zátěž.

Součásti batohu

Hlavní komora je hlavní úložný prostor, který může být rozdělen na několik částí.
Camelbak/hydrovak je batoh s pitným vakem a hadičkou, což je výborné zejména pro cyklisty, ale i turisty a běžce. Můžete tak dodržovat pitný režim bez nutnosti zastavení.
Bederní pás mívají větší batohy a jeho úkolem je stabilizovat a přenášet větší část hmotnosti z ramen na pánev. Ptejte se proto na kvalitní bederní pás, který nese i více než 50 % hmotnosti batohu. Měl by být tuhý, polstrovaný a zapínatelný sponou.

Pokud právě vybíráte ten správný batoh dle využití, zkuste se podívat na průvodce výběrem batohů.