Jak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku

0

Spalovače, kreatiny, gainery a BCAA V AKCI – slevový kód: 5NM2022

Jak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku

Jak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku

Kreatin je velmi populárním doplňkem stravy mezi sportovci a fitness nadšenci. Pokud ho správně využijete, může vám pomoci získat maximální svalovou sílu. Zde jsou některé důležité rady, jak správně užívat kreatin:

Příprava a výběr

Před zahájením užívání kreatinu je důležité se poradit s odborníkem, jako je lékař nebo trenér. Vždy si přečtěte návod k použití produktu, abyste si byli jisti správným dávkováním a způsobem užívání. Vyberte si kvalitní a ověřený produkt, abyste minimalizovali riziko nežádoucích účinků.

Fáze nabíjení

V prvním týdnu užívání kreatinu můžete zvýšit příjem na 20-25 g denně. Toto období se nazývá fáze nabíjení. Je důležité konzumovat kreatin s dostatečným množstvím tekutin a kombinovat ho s jídlem nebo nápojem obsahujícím uhlohydráty.

Údržba dávky

Po fázi nabíjení můžete snížit dávku na 3-5 g denně. Je důležité užívat kreatin pravidelně, aby se udržovala vyšší hladina kreatinu ve svalech. Doporučuje se užívat ho ve stejnou denní dobu, například po tréninku nebo při snídani.

Pití dostatečného množství vody

Kreatin zvyšuje svalovou hydrataci, proto je důležité pít dostatečné množství tekutin, zejména vody, během užívání tohoto doplňku stravy. Doporučuje se přijímat nejméně 8 sklenic vody denně.

Pravidelné kontroly

Je dobré pravidelně provádět kontroly a konzultovat své zkušenosti s lékařem nebo trenérem. Každý člověk má individuální potřeby a reakce na kreatin se může lišit. Také se ujistěte, že doba užívání kreatinu není příliš dlouhá, obvykle se doporučuje užívat ho ve fázích s výpadky.


fitnessJak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku


Jak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku

Co je kreatin?

Kreatin je organická kyselina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Je to klíčová látka pro obnovu ATP (adenosintrifosfátu), což je hlavní zdroj energie pro svalovou kontrakci. Kreatin je také hojně využíván ve fitness komunitě pro zvýšení svalové síly, výkonu a rychlé regenerace mezi tréninkovými jednotkami.

Jak kreatin působí?

Kreatin se váže na fosfátové skupiny a pomáhá obnovovat ATP v svalových tkáních. Při fyzické aktivitě se ATP rychle vyčerpává, a právě kreatin pomáhá zvýšit jeho úroveň. Tím dochází ke zvýšení svalové síly a výkonu.

Jak správně užívat kreatin?

Kreatin lze užívat ve formě prášku nebo kapslí. Doporučená dávka se pohybuje mezi 3-5 gramy denně. Nejlepší čas pro užívání kreatinu je před tréninkem, aby bylo dosaženo maximálního příjmu před fyzickou aktivitou. Dále je možné kreatin konzumovat i po tréninku s proteinovým nápojem, aby se urychlila regenerace svalů.

Doporučené pitné režimy

Je důležité dostatečně se hydratovat při užívání kreatinu, protože kreatin může tělu odebírat vodu. Doporučuje se pít minimálně 2-3 litry vody denně.

Jaké jsou výhody kreatinu?

 • Zvýšení svalové síly
 • Zlepšení výkonu
 • Rychlejší regenerace svalů
 • Zvýšená objemová síla

Jak s kreatinem přestat?

Při ukončení užívání kreatinu se doporučuje postupné snižování dávky po dobu 1-2 týdnů. Tím se zabrání prudkému poklesu úrovně kreatinu v těle.

Odkaz na související článek (anglicky)

Více informací o užívání kreatinu pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku si můžete přečíst zde.Spalovače, kreatiny, gainery a BCAA V AKCI – slevový kód: 5NM2022

Jak správně užívat kreatin pro maximální svalovou sílu ve fitness tréninku

Co je kreatin?

Kreatin je organická látka, která je obsažena především v svalových buňkách. Její hlavní rolí je poskytnout energii svalům při výkonu krátkodobé, intenzivní aktivity.

Jaký je přínos užívání kreatinu?

Užívání kreatinu může přinést několik výhod ve fitness tréninku, jako je:

 • Zvýšení svalové síly a výkonu
 • Zvýšení svalové hmoty
 • Zlepšení regenerace mezi tréninky
 • Zlepšení vytrvalosti při výkonu opakovaných svalových kontrakcí

Jak správně užívat kreatin?

Zde je několik doporučení pro správné užívání kreatinu:

 1. Dodržujte doporučené dávkování a instrukce na obalech produktů s kreatinem.
 2. Během prvních 5-7 dnů užívejte vyšší dávky kreatinu (tzv. nabíjecí fáze), následně přejděte na udržovací dávku.
 3. Užívejte kreatin pravidelně a nevynechávejte dávky.
 4. Dopíjejte dostatek vody během dne, protože kreatin může způsobit mírné dehydratace.
 5. Kombinujte kreatin s vyváženou stravou a přiměřeným tréninkem, abyste dosáhli maximálních výsledků.

Existují nějaké vedlejší účinky užívání kreatinu?

Užívání kreatinu obvykle nepřináší vážné vedlejší účinky, pokud se dodržuje doporučené dávkování. Někteří lidé však mohou zažívat mírné gastrointestinální potíže, jako je například zvýšená plynatost nebo lehké zažívací obtíže.

gym

Kreatin na svaly – fitness

Kreatin na svaly – fitness

Kreatin je jednou z nejpopulárnějších doplňků stravy mezi sportovci a fitness nadšenci. Je využíván pro zlepšení fyzické výkonnosti při intenzivním tréninku a růstu svalové hmoty.

Výhody použití kreatinu

Kreatin pomáhá tělu zvýšit obsah fosfokreatinu, což je zdroj energie pro krátkodobé, vysokointenzivní svalové kontrakce. Tím umožňuje lepší sílu a výkon během tréninku. Zároveň podporuje nárůst svalové hmoty a stimuluje regeneraci po tréninku.

Způsob užití

Kreatin se často užívá formou cyklických fází – nabíjecí fáze a udržovací fáze. Během nabíjecí fáze se doplňuje větší dávka kreatinu, zatímco v udržovací fázi se užívá nižší udržovací dávka. Důležité je také dodržovat pitný režim, aby se tělo dostatečně zásobovalo vodou.

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky kreatinu jsou obvykle mírné a zahrnují zažívací potíže, suchost v ústech a zvýšenou hladinu kreatininu v krvi. Je důležité se řídit doporučenými dávkami a konzultovat užívání s lékařem nebo odborníkem.

Pokud vás zajímá více informací o kreatinu, můžete se podívat na relevantní stránku na Wikipedii.


fitness

– Kreatin je populární doplněk stravy pro zvýšení svalové síly ve fitness tréninku.
– Při správném užívání kreatinu je důležité dodržovat doporučené dávkování a cyklování.
– Kreatin je nezbytný pro tvorbu adenosin trifosfátu (ATP), což je zdroj enerige pro svaly.
– Příjem kreatinu je doporučený před tréninkem, a to ve formě 3-5g denně.
– Při užívání kreatinu je důležité dostatečně se hydratovat a dodržovat správnou stravu bohatou na sacharidy.
– Pravidelné užívání kreatinu může vést k zvýšení svalové hmoty a síly.
– Je však důležité si uvědomit, že účinek kreatinu se může lišit u jednotlivých jedinců.
– Před užíváním kreatinu vždy konzultujte se svým lékařem, zejména pokud máte nějaká zdravotní omezení nebo užíváte léky.

Spalovače, kreatiny, gainery a BCAA V AKCI – slevový kód: 5NM2022

Kategorie – doplňky stravy