Jak se zbavit pigmentových skvrn, které se objevily po opalování?

0

Pokud se váš sen o dokonalém opálení rozplynul ve chvíli, kdy se na vaší pokožce objevily nehezké pigmentové skvrny, přestaňte si dělat starosti. Nijak vás neohrožují na zdraví a jejich vzniku můžete poměrně snadno předcházet. Přečtěte si o nich vše, co byste měli vědět, a až se budete příště slunit, nebudete z nich mít obavy.

Příčinou hyperpigmentace není jen sluneční svit

Pigmentové skvrny se obvykle na pokožce objevují následkem nadměrného vystavování slunečním paprskům. K nadměrné pigmentaci však může dojít i z jiných důvodů. Velmi často v průběhu těhotenství (dle statistik u 50 – 70 % těhotných žen) nebo jako jeden z příznaků klimakteria.  Dalším specifickou variantou jsou tzv. stařecké skvrny, které se objevují u osob ve věku nad 50 let, a to bez ohledu na typ pleti. A konečně genetika – i ta může při procesu pigmentace sehrát důležitou roli.

Prevence je základ

Hovoříme-li o solárním lentigu, tedy o pigmentových skvrnách vyvolaných UV zářením, většinou jsou tmavé a objevují na zadní straně rukou, na zádech, v dekoltu, a obličeji, na krku, v oblasti spánků a na horním rtu. S přibývajícími léty jich může vznikat více a ve větším rozsahu. Pokud se současně objeví i bíle skvrny, nelekejte se – jedná se o akinetickou hypomelanózu.

Zdaleka nejlepší prevencí hyperpigmentace je vyhýbání se slunečním paprskům v době, kdy působí nejintenzivněji. Tedy mezi 11. a 15. hodinou. Pokud si slunění přesto neodpustíte, chraňte pokožku opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem (nejméně 20, ideálně vyšší). Nezapomeňte, že mnohé přípravky musíte na kůži aplikovat v předstihu. Jiné se snadnou opláchnou nebo otřou do osušky. Chcete-li mít jistotu, že vás opalovák skutečně ochrání, neváhejte si připlatit pár korun za kvalitu. Při ochraně pleti pomáhají také potravinové doplňky s obsahem beta-karotenu.

Když se na pokožce objeví pigmentové skvrny

Dobrá zpráva je, že pigmentové skvrny zpravidla zmizí samy. Ta špatná? Může to trvat týdny i měsíce. Naštěstí můžete sáhnout po speciální kosmetice a proces výrazně urychlit. Skvělým pomocníkem jsou krémy na pigmentové skvrny Pigmentbio či White Objective od Biodermy. Podporují depigmentaci a respektují i velmi citlivou pokožku.

Přípravek se nanáší přímo na hnědé skvrny a díky patentu W.O. kůži zesvětluje a působí jako prevence nadměrné tvorby kožního barviva. Obsahuje vitamin C a anti UVA-UVB filtry pro ochranu kůže před slunečním zářením.

Produktové řady White Objective i Pigmentbio od Biodermy obsahují i další produkty pro podporu depigmentace. Najdete v nich micelární vodu, noční sérum a pero pro superaktivní péči.