Jak posílit zádové svaly: nejefektivnější cviky

0

Jak posílit zádové svaly: nejefektivnější cviky

Klíčová slova: posilování zádových svalů, cviky na zádové svaly, fitness

Chcete posílit své zádové svaly a zlepšit svou posturu? Pak je pro vás důležité zařadit do cvičebního plánu cviky, které se zaměřují přímo na tuto oblast. Nejefektivnější způsob, jak posílit zádové svaly, je pravidelné cvičení a správná technika provedení cviků.

Mezi nejlepší cviky na zádové svaly patří například shyby na hrazdě, kladivový zved s jednoručkami, tahy závaží k hrudníku či záklon předklon, případně dřepy s váhou. Každý z výše zmíněných cviků se zaměřuje na jinou část zádových svalů a nejdůležitější je zařadit ty cviky, které vám budou nejvíce vyhovovat a tělo posilují efektivně.

Pamatujte na to, že posilování zádových svalů by nemělo být pouze jednorázová záležitost. Je třeba ho začlenit do celkového cvičebního plánu a pravidelně opakovat, aby byly zádové svaly stále v kondici a vám se dařilo při pohybu a sportovních aktivitách.

fitness

Jak posílit zádové svaly: nejefektivnější cviky

Základní informace o zádových svalech

Zádové svaly jsou velmi důležitou svalovou skupinou, která umožňuje správnou polohu těla a pohyb paží. Pokud jsou tyto svaly nedostatečně vyvinuté, mohou se objevit problémy s držením těla, bolesti v oblasti krční a bederní páteře či snížení výkonu při sportovních aktivitách.

Nejefektivnější cviky na posílení zádových svalů

Následující cviky jsou považovány za nejefektivnější při posilování zádových svalů:

 1. Stahování jednoruček za hlavou – Tento cvik je založen na stahování jednoruček za hlavu až k lopatkám. Jedná se o velmi účinný cvik na posílení trapézů a širokých zádových svalů.
 2. Kliky na bradlech – Kliky na bradlech jsou dalším skvělým cvikem na posílení celé zádové svalové skupiny.
 3. Porážení na stroji – Tento cvik zahrnuje použití stroje na posilování zádových svalů. Jedná se o ideální cvik na posílení dolní části zád.
 4. Shrnutí na stroji – Shrnutí na stroji je skvělým cvikem na posílení horní části zádových svalů.
 5. Mrtvý tah s jednoručkami – Mrtvý tah s jednoručkami je vynikajícím cvikem na posílení středu a dolní části zádových svalů.
 6. Shrnutí s jednoručkami – Tento cvik cílí na horní část zádových svalů.
 7. Krčení ramen s jednoručkami – Krčení ramen s jednoručkami umožňuje posilovat nejen zádové svaly, ale také svaly trapézů a ramen.

Tipy pro posilování zádových svalů

 • Pro dosažení maximálního účinku při posilování zádových svalů je důležité dodržovat správnou techniku provedení cviků.
 • Je nutné dbát na to, aby bylo zatížení rovnoměrně rozloženo na obě strany těla, což snižuje riziko vzniku svalových asymetrií.
 • Při posilování je důležité dbát na správné dýchání. Jako obvykle platí, že při nádechu se svaly uvolní a při výdechu se svaly stahují.
 • Je třeba vyvarovat se přetěžování zádových svalů, což může vést k jejich únavě a špatnému držení těla. Pro optimální výsledky doporučujeme posilování kombinovat se strečinkem.

Pokud máte zájem o podrobnější informace o posilování zádových svalů, doporučujeme vám tento článek na americkém portálu Men’s Health.dieta

Jak posílit zádové svaly: Nejefektivnější cviky

Cviky pro horní záda

 • Kliky na hrazdě
 • Shrugs s činkami
 • Široký stisk na bench pressu

Cviky pro dolní záda

 • Mrtvý tah s vytočeným úchopem
 • Klouba
 • Good morning s činkou

Cviky pro střední záda

 • Široké ramena s kladkou
 • Horizontal tiráž na lavici
 • Shrugs s kettlebellem

gym

Expertní názor na téma cvičení pro zádové svaly

Zádové svaly jsou velmi důležitou součástí těla, kterou by neměli lidé podceňovat. Jejich propracovanost umožňuje správnou polohu páteře a zlepšuje držení těla. Proto je velmi důležité věnovat se jejich cvičení, které by mělo být součástí každé tréninkové rutiny. Existuje mnoho cviků, které jsou vhodné pro posílení zádových svalů, jako jsou například klasické přítahy, shyby nebo veslování. Je ale velmi důležité, aby si lidé zároveň uvědomovali, že správné provedení cviků je stejně důležité jako samotné cvičení. Pokud se cvik provádí špatně, může dojít k poranění zad nebo prodloužení tréninkového procesu. Proto je důležité naučit se cviky správně vykonávat před začátkem tréninku. Více informací o zádových svalech a vhodných cvicích lze najít na této stránce na Wikipedii.

fitness

Jak posílit zádové svaly: nejefektivnější cviky

 • Kliky na hrazdě
 • Stahování latissimus na srovnávačce
 • Veslování s jednoručkami
 • Hyperextenze
 • Přítahy kladky k hrudníku

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink