Jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně

0

Jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně

Pokud chcete mít silnou, zdravou a krásnou záda, je nutné se na ně pravidelně zaměřovat. Zádové svaly mají zásadní význam pro správnou držku těla a prevenci zadních bolestí. V tomto článku se dozvíte, jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně.

Doma

Pro trénování zádových svalů doma vám stačí jednoduché vybavení, jako jsou například cvičební bandy, činky nebo vlastní váha těla. Mezi nejúčinnější cviky patří předklony s činkou, dřepy s jednoručkami nebo zhyby na hrazdě. Tyto cviky můžete provádět jak samostatně, tak je kombinovat do celého tréninkového plánu.

Je důležité si uvědomit, že zádové svaly jsou velmi velké a různorodé, a proto se zaměřte na různé části zad. Například při předklonech s činkou a zhybech na hrazdě se zaměřte více na horní část zád, zatímco s dřepováním a kliky na jedné ruce posílíte spíše dolní část zad.

V posilovně

Pokud můžete využít posilovnu, máte k dispozici širší spektrum cvičebních pomůcek a strojů, které vám pomohou posílit zádové svaly. Mezi nejúčinnější patří stroje na trénink zád, jako jsou hyperextenze a tyče na veslování. Tyto stroje vám umožní zaměřit se na různé části zad a posilovat je většími zátěžemi.

Kromě strojů však můžete v posilovně trénovat i s volnými činkami, jako jsou například tzv. deadlift nebo mrtvý tah, který patří mezi nejúčinnější cviky na celkové posílení těla.

Závěrem je důležité si uvědomit, že tréninky na zádové svaly by měly být pravidelné a nezapomínat na protahování. Použitím různých cviků a pomůcek, ať už v posilovně nebo doma, vytvoříte rozmanitý tréninkový plán, díky němuž posílíte celou škálu zádových svalů.

fitness

Jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně

Doma

Pokud nemáte přístup k posilovně, můžete si efektivně procvičit zádové svaly i doma. Mezi nejlepší cviky patří pull-up, který lze udělat na dveřích s speciálním madlem. Dalším dobrým cvikem je klasický široký dřep s těžkými činkami, které jsou uložené na zemi. Pokud chcete cvičit zádové svaly pomocí tělesné hmotnosti, můžete vyzkoušet push-up s uchopením v širší pozici nebo dřepy s přemístěním váhy na paty.

V posilovně

V posilovně je k dispozici mnoho různých strojů a zařízení, které vám pomohou efektivně trénovat zádové svaly. Jedním z nejlepších strojů je Lat Pulldown, který vám umožní cvičit zádové svaly izolovaně. Dále lze v posilovně trénovat zádové svaly pomocí závaží, například při cvičení bench pressu nebo deadliftu, které zapojuje celé tělo včetně zádových svalů. Dalším užitečným cvikem je zvedání závaží s náklonem v sedě.

Pro dosažení správné techniky cvičení obecně doporučuji vyhledat zkušeného trenéra, který vám pomůže správně zvolit cviky a stupně zátěže. Jen tak si můžete být jisti, že nepoškodíte záda a dosáhnete optimálních výsledků.

Zdroj: menshealth.com


dieta

Jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně

Domácí trénink

Pro posílení zádových svalů můžete využít několik základních cviků pro domácí trénink:

 • Podporované kliky
 • Pohyby s vlastní vahou (např. prkno, kliky na jedné ruce, průniky mezi židlemi)
 • Tahové cviky s činkami nebo jednoručkami (např. klasický tah v předklonu, tah s jednoručkou k bradě)

Trénink v posilovně

V posilovně máte k dispozici větší množství přístrojů, které umožňují efektivněji posilovat zádové svaly. Základní cviky jsou však velmi podobné těm, které můžete provádět v domácím prostředí:

 • Šikmý bench press – podobný klikům, záda jsou však vystavena většímu zatížení
 • Pohyby s posilovacími stroji – např. latissimus pull-down, seated row, kneeling pull-down
 • Tahové cviky s činkou nebo jednoručkami – můžete využít speciální přístroje/sedadla nebo trénovat jako v domácím prostředí

gym

Expertní názor na téma cvičení zadních svalů

Zadní svaly mohou být jednou z nejzanedbanějších oblastí těla, ale jejich trénink je nesmírně důležitý pro udržení zdraví a správné držení těla. Existuje mnoho cviků, které cílí právě na tyto svaly, jako jsou výpady s jednoručkami, řady s váhou, nebo shyby na hrazdě. Nicméně, nejdůležitější je najít cvik, který bude pro vás efektivní a který můžete pravidelně zařadit do svého tréninkového plánu.

Je důležité začít s lehkými zátěžemi a postupně zvyšovat náročnost na svaly. Pokud se cvikem nejste obeznámeni, může vám pomoci konzultace s osobním trenérem, který vám ukáže správnou techniku a pomůže vám dosáhnout optimálních výsledků.

Pamatujte, že trénink zadních svalů může pomoci předcházet bolesti zad a posílit veškeré zádové svaly, které jsou zapojeny při vašich denních aktivitách. Takže nezapomeňte začít cvičit a dodržovat svůj tréninkový plán!

Pro více informací o zádových svalech a cvičení doporučujeme návštěvu stránky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1dov%C3%A9_musculi

fitness

Jak efektivně trénovat zádové svaly doma i v posilovně

 • Využijte cviky na suchou křížovou hrazdu pro posílení horní části zádových svalů
 • Zkuste si cvičení s TRX pásem, který posílí zádové svaly i vaši stabilitu a koordinaci
 • Pro posílení svalů mezi lopatkami zvolte cviky s jednoručkami, jako jsou řady nebo vytahování nad hlavou
 • Nezapomeňte, že při tréninku zádových svalů je důležité dbát na správnou techniku a postupně zvyšovat zátěž, aby se svaly mohly efektivně rozvíjet
 • Pro dosažení viditelných výsledků je třeba mít trpělivost a pravidelně trénovat, ideálně několikrát týdně

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink