Jak cvičit zádové svaly při sedavé práci

0

Jak cvičit zádové svaly při sedavé práci

Sedavá práce může být pro naše zádové svaly velkým problémem. Pokud celý den sedíte u počítače, mohou se u vás projevit bolesti zad a únavnost. Abychom předešli takovýmto problémům, je důležité pravidelně cvičit zádové svaly.

Zde je několik cviků, které vám pomohou udržet vaše zády v kondici:

1. Přitahování ramen k uším
Seďte si na židli s rovnými zády. Pak nadechněte a při výdechu začněte pomalu přitahovat ramena k uším. Držte ramena nadzvednutá několik vteřin, poté zpět uvolněte. Opakujte asi 10x.

2. Rotace paží
Sedněte si na židli s rovnými zády a rukama volně položenýma na kolenou. Pak počněte pomalu kroužit rameny vpřed a dozadu, zároveň s tím otáčíte paže. Na každou stranu opakujte 5-10 krát.

3. Mrtvý tah
Postavte se rovně s nohama širokými k sobě. Pak zkřížte ruce před hrudníkem a začněte se pomalu sklonit dopředu, co nejblíže ke kolenům. Držte hlavu rovně. Opakujte asi 10x.

Pravidelné cvičení zádových svalů pomůže udržet vaše zády zdravé a ulevit od únavy a bolesti. Zkuste tyto cviky a uvidíte, jak jednoduché to je.

fitness

Jak cvičit zádové svaly při sedavé práci

Problém se zády u sedavé práce

Sedavá práce se stala velmi obvyklou v dnešní době. Během práce jsme dlouhodobě sedět u počítače a opakovaně si vyvíjíme tlak na záda a špatné držení těla. To může vést ke těžkému problému s páteří, který může ovlivnit trvalé zdraví.

Cvičení zádových svalů

Je důležité cvičit zádové svaly, aby se vyvážila negativní účinky sedavé práce.

Zde je několik základních cviků, které by mohly pomoci:

 1. Dřepy s činkami na bedrech
 2. Výpady s činkami na bedrech
 3. Horolezecký stisk na stojáku s vlastní váhou těla

Všechny tyto cviky posilují zádové svalstvo a přispívají k lepšímu držení těla.

Důležité tipy pro cvičení zádových svalů

Následující tipy by mohly pomoci s cvičením zádových svalů:

 1. Před cvičením se rozehřejte a rozhýbejte svalstvo. Zároveň nezapomeňte na protahování svalů po cvičení.
 2. Cvičte pravidelně a správně. Nedělejte cviky na záda příliš často a nespěchejte s novými cviky, dokud nezvládnete ty starší.
 3. Přidávejte váhy pomalu a postupně. Nepřevyšujte své limity.
 4. Cviky dělejte svoleným tempem, aby byl svalový růst efektivnější.

Závěr

Posilování a cvičení zádových svalů je klíčovým faktorem pro zachování zdravých zad, což je velmi důležité pro práci v kanceláři a v domácnosti. Pravidelný trénink a správné držení těla by mohlo pomoci udržet správné držení těla a zabránit problémům s páteří.

Pokud máte další otázky, zvažte konzultaci s profesionálním trenérem na stánku Amerického sportovního tréninku (https://www.acefitness.org/).


dieta

Jak cvičit zádové svaly při sedavé práci

Proč je důležité cvičit zádové svaly?

Cvičení zádových svalů je důležité především pro udržení správného držení těla a prevenci bolestí zad. Dlouhodobé sedavé zaměstnání může způsobovat svalové napětí a problémy s páteří.

Jaké cviky jsou vhodné pro zádové svaly?

Existuje mnoho cviků, které jsou vhodné pro posilování zádových svalů. Mezi nejúčinnější patří například cviky s činkami, TRX pásky, nebo pomocí vlastní váhy těla. Klasickými cviky jsou například kliky na hrazdě, shyby či nadloktí tahy činkou.

Jak často by měl člověk cvičit zádové svaly?

Pro udržení zdraví zad by člověk měl cvičit zádové svaly alespoň 2-3 krát týdně. V případě, že sedíte hodně před počítačem, může být vhodné cvičení doplnit i pravidelným protahováním a rozcvičkou.

gym

Zádové svaly – Svaly a cvičení: Odborné hodnocení

Zádové svaly jsou důležitým svalovým skupinou pro podporu celkového zdraví těla. Tyto svaly napomáhají udržení správné polohy páteře, což přispívá k prevenci bolesti zad a dalších zdravotních problémů. Cvičení zádových svalů by mělo být součástí každého tréninkového plánu.

Existuje mnoho typů cvičení na posílení zádových svalů, včetně spodní části zad, horní části zad a středu zádového svalstva. Vhodný výběr cviků závisí na individuálních potřebách a schopnostech každého jedince. Některé z populárních cviků pro zádové svaly zahrnují shyby na hrazdě, tahy kladkou, zvedání činek a kliky na prsním svalu.

Je důležité cvičit zádové svaly s rozumnou intenzitou a nepodceňovat potřebu správného provedení cviku. Pokud jsou cviky prováděny nesprávně, mohou způsobit zranění, a to zejména v oblasti krční páteře. Doporučujeme konzultovat s trenérem nebo fyzioterapeutem při výběru cviků, pokud si nejste jisti správným provedením nebo chcete získat další tipy na cvičení zádových svalů.

Více informací o zádových svalech a cvičení najdete na stránce Wikipedie.

fitness

Jak cvičit zádové svaly při sedavé práci

 • Časté přestávky a protahování svalů
 • Cvičení squatu na místě
 • Cvičení v ramenou
 • Cvičení táhne na bradlo
 • Cvičení rotace trupu
 • Cvičení prkna
 • Cvičení výpadu s jednou nohou

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink