Ignorovat otlaky na nohách se nevyplácí

0

Máte příkladně otlaky pod palcem? Pokud je budete pravidelně ošetřovat, vyhnete se vážnější léčbě. Co je to otlak? Defekt vytvořený na kloubu palce, v důsledku posunutí tkáně, či kosti. Pokud tento stav ponecháte bez léčby, otlaky mohou způsobit vážnou bolest a vyžádat si operaci, jak tvrdí mnozí odborníci. Vyhněte se nošení obuvi s trojúhelníkovou špičkou a nenoste každý den vysoké podpatky. Je dobré znát přesnou velikost vaší boty, která se může zvětšit věkem, zvýšením váhy a v těhotenství. Pokud vám narostl takový otlak, začněte nosit obuv s širokou a hlubokou špičkou. Vložky do bot mohou zmírňovat symptomy a uchránit před zhoršením otlaku.

První pomoc na otlak

Pokud je otlak zapálen a oteklý, aplikujte ledové obklady několikrát denně. Pokud to nepomáhá, navštivte raději odborného lékaře. Používá se i ultrazvuková léčba na ošetření otlaku na měkké tkáni. V opačném případě bývá nutná operace, z níž se noha zotavuje i několik týdnů.

Babské recepty – jak na otlaky

Tinktura z kopřivy

Účinné je i natírání otlaků kopřivovou tinkturou. Kořeny kopřivy vykopané na jaře nebo na podzim se umyjí, nadrobno nakrájíme, naloží do láhve a zalijí  40- procentní žitnou pálenkou. Láhev se odloží alespoň na dva týdny na teplé místo. Kopřivovou tinkturou se otlaky natírají vícekrát denně.

Šťáva z vlaštovičníku  

Čerstvé listy, stonky a květy vlaštovičníku se umyjí a vlhké se vylisují v odšťavňovači. Čerstvou zředěnou šťávou se otlaky natírají několikrát denně.

Švédské kapky

Chomáč vaty se pokape švédskými kapkami a otlaky se jím vícekrát denně natírají. Na noc doporučuji přiložit vatu na otlak, na to si obléci ponožku a nechat švédské kapky působit celou noc. Při ošetřování otlaků švédskými kapkami je důležité, aby bolestivé místo bylo stále vlhké.