Etiketa chování v posilovně

Ať už jste začátečníci nebo ne, dodržovat správné chování v posilovně by měl každý. Posilovna není kavárna ani seznamka, má své jednoduché pravidla. Berte posilování vážně a s patřičným respektem nejen k sobě, ale i k ostatním návštěvníkům.

2

Každý z nás moc dobře víme, že se v posilovně buduje svalová hmota. Pravidelné návštěvy, tréninkové plány, ohromné množství moderních strojů nebo lekcí. Stále se však najdou jedinci, kteří si posilovnu zaměňují se seznamkou nebo kavárnou. Pokud patříte mezi začínající cvičence, vyvarujte se základních chyb, berte posilování vážně a s patřičným respektem nejen k sobě, ale i k ostatním návštěvníkům. V tomto článku si nastíníme určitou etiketu, kterou je vhodné dodržovat, aby vaše chování nevzbuzovalo údiv nebo dokonce opovržení.

V posilovně nejste na čajovém dýchánku

Moderní doba nutí posilovny rozšiřovat zázemí o další nadstandardní služby. V některých je velmi snadné podvolit se dojmu, že sedíte v kavárně nebo baru. Z tréninkových center se stávají wellnes centra, nabízejí se zde nejrůznější koktejly, čerstvě vylisované džusy, kvalitní káva. i přesto nezapomínejte na fakt, že se nacházíte v posilovně a nikdo není zvědavý na hlouček upovídaných zákazníků.

Bar slouží pouze k občerstvení, popovídat si můžete v restauraci nebo kavárně, která bude od fitness centra nedaleko. Rovněž dodržujte pravidlo neobtěžování. Není nic neslušnějšího, než si chtít povídat s ostatními návštěvníky ve chvíli, kdy zrovna cvičí. Nakonec snad nemusíme připomínat mobil, vypněte ho a nechte si ho uschovat v trezoru.

Zapomeňte na flirt

Další velmi častý neduh, s kterým se v posilovnách vídáme. Muži se snaží navazovat kontakty s ženami a naopak. Pokud jde navíc o narážky se sexuálním podtextem, dopouštíte se velmi vážného prohřešku proti soukromí daného člověka. Právě z těchto důvodů byly masivně otevírány posilovny výhradně pro ženy, které hledali klid na cvičení. Pokud tedy chodíte do nějaké společné, ženy příliš nesledujte, neoslovujte je a nechte jim určitý prostor pro budování svalové hmoty, určitě jim vaše narážky nejsou příjemné. Pakliže máte problémy toto pravidlo dodržet, cvičte raději doma.

Nezapomeňte sundavat závaží a uklízet po sobě

Jakmile cvičíte s činkami a přidáváte si na ně závaží, vždy po odposilování vraťte pomůcku do původního stavu. Také nezapomeňte dát všechny kotouče na své místo. Nenechávejte po sobě nepořádek a kotouče poválené po zemi. Jednoručky patří do stojanů a všechny činky mají být odstrojené. Představte si, že po vás někdo přijde a bude muset vše uklidit.

Váš pot na lavičku nepatří

Není nic ohavnějšího, než si po někom lehnout na zapocenou lavičku. Vždy mějte po ruce ručník a vše po sobě řádně očistěte. Nejlépe, když pod sebe ručník dáte a druhým se pravidelně otíráte. Buďte k ostatním ohleduplní a chovejte se jako civilizovaní lidé. K hygieně se váže i příchod a odchod z posilovny. V případě, že máte problém s pocením a zápachem, nestyďte se osprchovat před i po posilování. Zásad chování v posilovně je samozřejmě mnohem více, my se zaměřili na ty nejdůležitější. Pokuste se z nich odnést co možná nejvíce a usnadněte posilování nejen sobě, ale i ostatním.