Cviky na zádové svaly pro lepší pohodu a prevenci bolesti zad

0

Cviky na zádové svaly pro lepší pohodu a prevenci bolesti zad

Zádové svaly jsou často opomíjené při cvičení, přesto jsou však velmi důležité pro správné držení těla a prevenci bolesti zad. Pokud trávíte většinu času v práci seděním u počítače, je pravděpodobné, že máte oslabené zádové svaly a čelíte bolestem zad. Proto je důležité začít s pravidelným cvičením, které posílí tyto svaly a pomůže vám cítit se lépe.

Níže uvádíme několik cviků, které jsou skvělé pro posílení zádových svalů:

 • Plank – zapojí nejen zádové svaly, ale i břišní svaly a celé tělo. Veďte si pozornost na správné držení těla, abyste nezatěžovali zbytečně klouby.
 • Dýhová pozice – v této pozici se opíráte na podložku pouze rukama a nohama a tvoříte “most”. Tento cvik je skvělý na posílení zádových svalů a zároveň protáhne i hýždě.
 • Přítahy – potřebujete k tomu činky, neboť se jedná o činkový cvik. Jen tak ale posílíte svaly, které běžně při cvičení nevyužijete.

Pravidelné cvičení na posílení zádových svalů je dobré začlenit do vaší tréninkové rutiny a uvidíte, jak se vám zlepší držení těla, zmírní se bolesti zad a budete se cítit lépe a zdravěji.

fitness

Cviky na zádové svaly pro lepší pohodu a prevenci bolesti zad

Zádové svaly a bolesti zad

Bolest zad je častým problémem, a většinou vzniká ze sedavého způsobu života a nedostatku fyzické aktivity. Záda jsou složitou strukturou z kostí, svalů, kloubů a nervů, a jejich bolest může být způsobena mnoha faktory, včetně špatného držení těla, nedostatečného protahu, přetížení a zranění. Proto je důležité pravidelně posilovat zádové svaly, aby byly silné a flexibilní.

Výběr správných cviků

Při výběru cviků na záda je důležité zaměřit se na různé části zadových svalů, aby byly posíleny všechny důležité partie. Následující cviky jsou účinné pro posílení zádových svalů:

 • Široké shyby na hrazdě
 • Zvedání váhy na prsa ležení na břiše
 • Kliky na podložce
 • Výpony zád vleže na břiše

Pravidelnost a správná technika cvičení

Aby byly zádové svaly efektivně posílené, je důležité cvičit pravidelně a správně. Doporučuje se cvičit alespoň 3x týdně a každý cvik opakovat 10-15krát, ve 2-3 sériích. Důležitá je také správná technika cvičení, aby byl správně namíchán požadovaný sval. Pokud máte problémy s technikou cviku, může vám pomoci osobní trenér.

Relevantní odkazy

Zajímavým zdrojem informací o posilování zádových svalů byl tento blog o cvičení sádeltě (anglicky deltoid), jenž se zaměřil na posilování ramen, ale obsahuje i mnoho cviků na zádové svaly. Zde se můžete podívat.dieta

Cviky na zádové svaly pro lepší pohodu a prevenci bolesti zad

Proč je důležité trénovat zádové svaly?

Trénování zádových svalů pomáhá předcházet bolesti zad a zlepšuje celkovou pohodu těla. Záda jsou velice důležitou součástí našeho pohybového aparátu a přetížení, špatné držení těla a sedavý způsob života mohou způsobit bolesti a nepohodlí.

Jaké cviky mohu dělat pro trénování zádových svalů?

Existuje mnoho různých cviků, které jsou vhodné pro trénink zádových svalů. Některé z nejoblíbenějších zahrnují:

 • Plank
 • Švihadlo
 • Dřepy s jednoručkami
 • Zvedání ramen s jednoručkami
 • Dřepy se skákací gumou

Jak často bych měl tyto cviky provádět?

Je důležité trénovat zádové svaly pravidelně, ale zároveň se neunavovat. Doporučuje se cvičit alespoň třikrát týdně, každý cvik opakovat 10 až 15krát a provést tři série. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, je nejlepší se poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Závěr

Trénink zádových svalů je důležitou součástí udržení zdravého pohybového aparátu a prevence bolesti zad. Pravidelným prováděním cviků můžete zlepšit svou pohodu a pevnost zádových svalů.

gym

Expertní názor na téma “cvičení zádových svalů”

Cvičení zádových svalů je důležité pro udržení správné držení těla a prevenci bolestí zad. Existuje mnoho různých cviků, které mohou být součástí cvičení na zádové svaly. Mezi nejpopulárnější patří horní tahy, které posilují horní část svalů trapézu, a zvedání ramen, které se zaměřuje na svaly rhomboidů. Je důležité dbát na správnou techniku cviku, aby nedocházelo k úrazům nebo přetížení svalů.

Pro účinné cvičení zádových svalů je vhodné zapojit také další svalové partie, jako jsou svaly hrudníku a ramen. Vhodné jsou například kliky nebo shyby na hrazdě. Jde o komplexní cviky, které pomáhají posílit celé horní tělo.

Pokud trpíte bolestmi zad, určitě byste měli navštívit odborníka na chiropraxii, nebo fyzioterapeuta. Tyto metody jsou velmi účinné při léčbě bolestí zad a pomohou vám navrátit se zpět k plnohodnotnému pohybu.

Pro více informací o cvičení zádových svalů doporučujeme navštívit tuto stránku na Wikipedii .

fitness

Cviky na zádové svaly pro lepší pohodu a prevenci bolesti zad

 • Posilujete zádové svaly, které zlepší vaši držení těla a prevenci bolesti zad
 • Cviky snižují napětí v oblasti zápěstí a krční páteři
 • Zvyšují flexibilitu a zlepšují pohyblivost ramen a zad
 • Mohou pomoci s prevencí bolesti hlavy a migrén
 • Cviky můžete cvičit kdykoliv a kdekoliv
 • Zkrátíte dobu, kdy zůstáváte v kanceláři sedět a relaxujete při cvičení

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink