Cvičte zdravě díky čistému vzduchu v domácí posilovně

0

Domácí fitko vám ušetří spoustu času i peněz. Nemusíte nikam chodit a utrácet za vstupné. Máte potřebné vybavení? Výborně. Stejně dbejte i na čistý vzduch a pravidelný úklid.

Proč je důležité cvičit v čistém vzduchu?

Jakmile se dostanete do vyšší tepové frekvence, dýcháte rychleji a většinou i intenzivněji. Do plic a odtud do krevního oběhu se dostávají nečistoty snáze, než když jen tak sedíte a povídáte si s rodinou. Imunitní systém se s nimi snaží poradit, ale je momentálně oslabený vaší fyzickou aktivitou.

Už se vám párkrát stalo, že jste přišli nastydlí z tělocvičny, kde cvičilo víc lidí? Příčinou je kombinace vnitřních vlivů (vaší zátěže) a vnějších faktorů – vyšší teploty a přítomnosti prachu, pylu, potu, virů a jiných choroboplodných zárodků.

5 tipů, jak udržet v domácí posilovně čistý vzduch

1.    Pravidelně větrejte

Pokud jste si domácí posilovnu zařídili ve sklepě, suterénu nebo na jiném hůře větratelném místě, samotné otevírání oken stačit nebude. Pomůže vám nástěnná klimatizace. Vytáhne nečistoty a zpět pustí čistý vzduch bez nebezpečných látek. V běžných pokojích stačí denně krátce vyvětrat před a po cvičení.

2.    Udržujte stálou teplotu

Zpocení můžete snadno a rychle prochladnout. Výsledkem bývá rýma, bolest v krku nebo zad. Proto udržujte stálou teplotu mezi 18 a 22 stupni Celsia. Pomůže již zmiňovaná klimatizace. Mimo topnou sezónu a ve dnech, kdy se venkovní teplota pohybuje lehce nad nulou, se vyplatí více než přímotop či plynové topení.

3.    Hlídejte vlhkost

Pohybová aktivita má za následek vyšší spotřebu kyslíku a tvorbu páry. Dlouhodobě vysoká vlhkost nahrává množení nebezpečných bakterií, virů a plísní. Zdravá vlhkost se pohybuje mezi 40–60 %. S udržováním optimální hladiny vám pomůže odvlhčovač/zvlhčovač nebo opět klimatizační jednotka.

4.    Vyprovoďte prach, pyl i roztoče

Dbejte na to, aby na zemi a posilovacích strojích neležel prach. Cvičením by se rozvířil a putoval rovnou do vašich dýchacích cest. Tam působí jako spouštěč alergických reakcí.

Řešením jsou čističky vzduchu nebo opět klimatizace s aktivními filtry. Značka Samsung nabízí jednotky s technologií Virus Doctor. Odstraní pyly, prach, bakterie a až 99 % chřipkových virů díky iontové technologii a speciálním filtrům, které nasají veškeré nečistoty a ven pustí jen zcela čistý a zdraví prospěšný vzduch.

5.    Přidejte pár zelených rostlin

Jakékoliv dekorace a bytové doplňky jsou v posilovně spíš na škodu. Výjimku představují jedna či dvě zelené rostliny. Přirozeně čistí vzduch a pomáhají k lepšímu dýchání. Nejlepší službu vám prokáží fíkus, dracéna, aloe vera, tchynin jazyk, filodendron nebo datlová palma.