Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně

0

Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně

Pokud máte zájem o vypracování hladkého svalstva, existuje mnoho cvičení, která můžete provést jak doma, tak v posilovně. Klíčovou částí vývoje hladkého svalstva je kombinace kardiovaskulárního cvičení a silového tréninku.

Kardiovaskulární cvičení a posilování pomáhají růst a udržování hladkého svalstva. Mezi oblíbená kardiovaskulární cvičení patří chůze, běh, cyklistika a plavání. Silové cviky, jako jsou dřepy, kliky a planky, jsou skvělé pro vývoj svalů. Je důležité si uvědomit, že různé partie těla vyžadují specifické cviky.

Většina cvičení pro hladké svalstvo vyžaduje pouze váhu těla nebo závaží a může být prováděna kdekoli. Pokud ale chcete rozšířit své tréninkové možnosti, můžete zkusit posilovnu, kde máte přístup k různým strojům a zařízením pro trénink.

Nyní víte, jaký typ cvičení je nejlepší pro vypracování hladkého svalstva. Pokud pravidelně provádíte kardiovaskulární cvičení a silový trénink, měli byste vidět výsledky v podobě silných, vypracovaných svalů.

fitness
Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně


Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně

Co jsou hladké svaly?

Hladké svalstvo představuje jednu z tří základních typů svalové tkáně. Tento druh svaloviny se zvláště vyskytuje v cévním a trávicím systému, kde zajišťuje průtok krve, regulaci krevního tlaku a peristaltiku. Oproti tomu, svalovina označovaná jako příčně pruhovaná (skeletal) nebo srdeční (cardiac) svalstvo, můžeme ovládat vůlí.

Cvičení pro hladké svaly doma

Pokud chcete cvičit doma pro posílení hladkých svalů, zkuste následující cviky:

 • Jóga: Speciální druhy ásan, porozumění vašemu dechu a zapojení břišní svalstva při dechu jsou velmi účinné pro posílení hladkých svalů v trávicím traktu. Vyzkoušejte například cvik sezení v tureckém sedu.
 • Posilování adduktorů: Adduktory jsou svaly, které pomáhají udržovat stehenní kost v kloubu a ovládat pohyby nohou nahoru/dolů. Přidání trohy odporu k těmto pohybům může být systematické a snadné jako otvírání a zavírání sebenožek s gumovou páskou kolem kotníků.
 • Kruhový trénink: Vysoká intenzita silových cviků v intervalech stejného času náročností může pomoci hladkým svalům při rychlé změně zatížení ubírat energii a stávat se pevnějšími. Dá se to udělat klidně 10 minut, zvláště s pomocí kladky namontované u dveří.

Cvičení pro hladké svaly v posilovně

Při návštěvě posilovny můžete využít zejména tyto stroje a cviky:

 • Leg Press: Tento stroj umožňuje cvičení svalů nohou pod úhlem, kdy se redukuje boční pohyb a větší důraz se klad na hlavní hladké svalové skupiny.
 • Ab Roller: Tenké a křehké stěny hladkých svalů v oblasti břicha umožňují použití spousty cviků, které jdou často praktikovat bez strojů v jakémkoli prostředí. Ab Roller kombinuje cviky na udržení rovného těla během poklesu a vyvíjení tlaku od paží ke středu těla.
 • Rotary Torso: Podobně jako Ab Roller se tento stroj zaměřuje na břišní stěnu, rotace trupu posiluje hladké svalstvo podél páteře v celé oblasti slinivky a ledvin.

Závěr

Posilování hladkých svalů pomocí vhodných cviků může zlepšit trávicí zdraví a zlepšit fyzickou výdrž. Je třeba však si uvědomit, že je to trvalý proces: Jedině pravidelné cvičení může vést k dobrým výsledkům. Pomocí výše uvedených cviků můžete začít posilovat hladké svaly doma nebo v posilovně. Nezapomínejte ale na správnou stravu – ta hraje v trávicím zdraví také důležitou roli.dieta

Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně

Je vhodné cvičit hladké svalstvo?

Ano, cvičení hladkého svalstva je velmi důležité pro zdraví a kondici těla. Hladké svalstvo tvoří stěnu vnitřních orgánů a řídí jejich pohyb. Soustředění se na cvičení hladkého svalstva pomáhá zlepšit trávicí funkce, regulovat krevní tlak a snižovat riziko onemocnění spojených s nedostatečným pohybem.

Jaké jsou nejlepší cviky pro hladké svalstvo?

Mezi nejlepší cviky pro hladké svalstvo patří různé techniky pro hloubkové dýchání, jóga nebo tai chi. Kromě toho můžete využít i klasické posilování na posilovacích strojích nebo cvičení s vlastní vahou. Důležité je zaměřit se na protahování svalů a procvičování celého těla, nikoliv jen na určitou část.

Lze cvičit hladké svalstvo doma?

Ano, hladké svalstvo lze cvičit i doma. Stačí si vybrat vhodné cviky a podle nich si sestavit tréninkový plán. Pokud nemáte doma posilovací stroje, můžete využít například cvičení s vlastní vahou, jogu nebo tai chi.

V čem spočívá cvičení hladkého svalstva v posilovně?

V posilovně můžete využít různé stroje určené speciálně k procvičování hladkého svalstva, jako jsou například posilovací stroje pro zvedání nohou nebo tzv. twistery pro procvičování břišních svalů. Dále se můžete zaměřit na cvičení s vlastní vahou nebo jógu. Důležité je zaměřit se na protahování a procvičování celého těla.

gym

Hodnocení odborníka na téma hladké svalstvo, svaly a cvičení

Hladké svalstvo se nachází ve vnitřních orgánech a jsou řízené autonomní nervovou soustavou. Tyto svaly hrají důležitou roli v činnosti srdce, trávicího ústrojí a dýchacích cest. Pro udržení zdraví a vitality je tedy důležité trénovat také hladké svalstvo.

Existuje mnoho cvičení, která pomáhají rozvinout hladké svalstvo, jako například aerobní cvičení, jóga nebo tai chi. Tyto cvičení pomáhají zvýšit průtok krve a kyslíku v těle, což podporuje růst svalové hmoty. Můžete také zahrnout cvičení s odporovými páskami nebo lehkými závažími na trénink hladkého svalstva.

Je důležité vyvarovat se nadměrného tréninku, který může vést ke zranění. Je nutné cvičit hlavně v souladu s vlastními možnostmi a na základě individuálních potřeb. Pokud se potýkáte s nějakými zdravotními problémy, konzultujte cvičení s odborníkem.

Více informací o hladkém svalstvu a cvičení najdete na stránce Wikipedia – Hladké svalstvo.

fitness

Cvičení pro hladké svalstvo doma i v posilovně

 • Můžete cvičit i bez posilovacích strojů
 • Dbejte na správný postoj a hloubku nádechu
 • Zahrnujte celé tělo do cviku
 • Cviky můžete měnit podle vašich potřeb
 • Domácí cvičení je levnou alternativou ke klasickému posilování
 • Nepodceňujte stejné cviky používané v posilovně
 • Cvičení pro hladké svalstvo je podpůrné k cardio cvičení

TOP KETO DIETA V AKCI

Kategorie – trénink