Testosteronový náhradní léčba u žen: kdy a pro koho je vhodná?

0

Testosteronový náhradní léčba u žen: kdy a pro koho je vhodná?

Testosteronová náhradní léčba (TNL) se často využívá u mužů, ale mohou ji využívat i ženy. Obvykle se podává pro zlepšení sexuálního života a zmírnění příznaků menopauzy.

TNL je vhodná pro ženy, které zažívají nízkou úroveň testosteronu z důvodu menopauzy, chirurgického zákroku odstranění vaječníků nebo dědičnosti. Symptomy nízkého testosteronu u žen mohou zahrnovat sníženou sexuální touhu, suchost poševní sliznice a nízkou energii.

Je důležité, aby pacientka byla důkladně vyšetřena před zahájením TNL a aby byla dávka přizpůsobena individuálním potřebám. TNL by měla být řešena s lékařem a volena s ohledem na rizikový profil pacientky a možné vedlejší účinky.

Váš lékař vám může pomoci určit, zda je testosteronová náhradní léčba vhodná pro vás a jak by mohla být přínosná pro vaše zdraví a celkovou kvalitu života.

fitnessTestosteronový náhradní léčba u žen


Co je Testosteronový náhradní léčba?

Testosteronový náhradní léčba (TNL) je léčebná metoda, kterou lze použít k nápravě nedostatku testosteronu u žen.

Kdy je TNL vhodná?

Testosteron je hormon produkován vaječníky, nadledvinkami a především vaječníkovými buňkami. Jeho úrovně u žen klesají s věkem a mohou být také sníženy některými onemocněními, jako jsou například rakovina a užívání některých léků.

Testosteronová náhradní léčba může být zapotřebí pro ženy, které mají:

 • Nízký libido
 • Menstruační nesrovnalosti
 • Menopauzální příznaky
 • Osteoporózu
 • Mastektomii

Pro koho je TNL vhodná?

Testosteronová náhradní terapie není vhodná pro všechny ženy. Lékař by měl zhodnotit každý případ individuálně, neboť existuje řada zdravotních stavů a situací, kdy není doporučeno Užívání TNL.

Například TNL se nedoporučuje pro ženy s rakovinou prsu nebo rakovinou dělohy, se zvýšenými hladinami cholesterolu, s vysokým krevním tlakem nebo s diabetes mellitus.

V každém případě by měla být testosteronová náhradní léčba vždy předepsána lékařem a u jasně určených indikací.

Pro více informací o Testosteronový náhradní léčba u žen si případně můžete přečíst více o tom na Mayo Clinic.

Testosteronový náhradní léčba u žen

Co je to testosteronová náhradní léčba?

Testosteronová náhradní léčba (TNL) je léčebná metoda, která se používá k zvyšování hladiny testosteronu u žen. Testosteron je androgenní hormon přítomný v těle mužů i žen, který je zodpovědný mimo jiné za růst svalové hmoty, účinnost metabolismu a libido.

Kdy je testosteronová náhradní léčba vhodná?

TNL se používá pouze pro ženy, u kterých je diagnostikována nedostatečná hladina testosteronu. To se může stát v důsledku různých faktorů, jako jsou chirurgické zákroky, jako je odstranění vaječníků, chemoterapie nebo ztráta hmotnosti. TNL se také používá k léčbě sexuálních dysfunkcí u žen.

Jaké jsou přínosy testosteronové náhradní léčby?

Přínosy TNL zahrnují zlepšení sexuální touhy a zlepšení kvality života u žen, které se potýkají s nízkou hladinou testosteronu. Navíc může být TNL užitečná pro zlepšení hustoty kostí, svalové hmoty, mental stability a kognitivních funkcí.

Jsou vedlejší účinky testosteronové náhradní léčby?

TNL může mít několik vedlejších účinků, jako jsou akné, růst chloupků, zvýšený hlas a srdeční onemocnění. Nicméně, u žen, které podstupují dobře monitorovanou TNL, jsou vedlejší účinky obvykle mírné a méně rozšířené.

Kdo není pro testosteronovou náhradní léčbu vhodný?

TNL není pro každého. Některé typy rakoviny prsu, vaječníků nebo dělohy mohou být kontraindikací k léčbě TNL. Dále se nedoporučuje TNL u žen s vysokým rizikem srdečních onemocnění nebo zvýšenou hladinou cholesterolu. Je důležité konzultovat so zdravotníkem, zda je TNL pro vás vhodná.

gym

Odborný názor na téma testosteron u žen

Testosteron u žen je hormon, který se vyskytuje v menších množstvích než u mužů, ale stále sehrává důležitou roli. Hovoříme o tzv. “nízké hladině testosteronu u žen” tehdy, když hladina hormonu klesne na hodnotu menší než 15 ng/dl. Nízká hladina testosteronu u žen se může projevovat různými způsoby, jako jsou například slabší kosti, snížená sexuální chuť či nálady. Pokud se u vás objevují příznaky nízkých hladin testosteronu u žen, je vhodné se poradit s lékařem a zjistit, zda je třeba podstoupit léčbu. Více informací o testosteronu u žen najdete na stránce Wikipedie.

Testosteronová náhradní léčba u žen

Kdy je tato léčba vhodná:

 • Při snížené hladině testosteronu v těle
 • Při nízké sexuální touze a problémech s libidem
 • Při menopauze a vyšších věkových kategoriích
 • Při osteoporóze
 • Při potřebě zvýšení svalové hmoty a snížení tuku
 • Při zlepšení nálady a kognitivních funkcí

Pro koho je tato léčba vhodná:

 • Ženy s diagnostikovaným nízkým testosteronem
 • Ženy s hyposexuálním poruchami
 • Ženy v menopauze nebo po odstranění vaječníků

TOP KETO DIETA V AKCI