Testosteron u žen: příčiny, projevy a léčba poruch

0

Testosteron u žen: příčiny, projevy a léčba poruch

Testosteron je hormon, který se tradičně spojuje s mužností. Nicméně, i u žen je tento hormon přítomen, avšak v menším množství. Pokud se však množství testosteronu u žen zvýší nad normu, může to vést k poruchám.

Příčiny
Příčiny zvýšeného množství testosteronu u žen mohou být různé. Může se jednat o nadměrnou produkci tohoto hormonu vaječníky nebo nadledviny, případně o užívání určitých léků. Zvýšená hladina testosteronu může být také důsledkem obezity nebo dlouhodobého stresu.

Projevy
Zvýšená hladina testosteronu u žen může způsobovat různé projevy. Mezi ně patří například zvýšený ochlupení, hlubší hlas, změny menstruačního cyklu a poruchy plodnosti. Dále může docházet k výraznějšímu projevu mužských rysů, jako jsou zvětšení klitorisu, změny tvaru těla a ňader.

Léčba poruch
Léčba poruch spojených se zvýšenou hladinou testosteronu u žen závisí na příčině problému. Pokud se jedná o nádor, je nutné provést operaci. V případě nadledvinového syndromu se využívá léčby kortikosteroidy. Pokud jsou problémy spojeny s užíváním určitých léků, může být nutné je vyměnit za jiné. V každém případě je důležité, aby se pacientka poradila se svým lékařem a zahájila vhodnou léčbu.

fitness
Testosteron u žen – Příčiny, Projevy a Léčba Poruch


Příčiny Testosteronu u Žen

Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon. Nicméně, i ženám může být diagnostikován vysoký nebo nízký testosteron. Příčiny nízkého testosteronu u žen mohou být spojeny s menopauzou, problémy s vaječníky, stres nebo špatnou výživou. Zvýšený testosteron může být způsoben vývojovými poruchami, nádory vaječníků, zvýšením hmotnosti nebo nadměrným užíváním steroidů.

Projevy Poruch Testosteronu u Žen

Nízký Testosteron u Žen

  • Nízká sexuální touha a potíže s dosažením orgasmu
  • Vysoká únava a neustálý pocit slabosti
  • Svalová slabost a snížená fyzická výkonnost
  • Změny nálady, deprese a podrážděnost

Zvýšený Testosteron u Žen

  • Zvýšená agresivita a podrážděnost
  • Změny nálady, deprese a úzkost
  • Akné a suchá kůže
  • Problémy s růstem vlasů, hlavně na obličeji, hrudi a zápěstích
  • Nadměrná potivost

Léčba Poruch Testosteronu u Žen

Léčba závisí na příčinách poruch. Pokud je problém způsoben menopauzou, lékař může předepsat hormonální substituční terapii. V případě poruch spojených s vaječníky, je možné použít léky, které přirozeně podporují produkci testosteronu. V případě zvýšeného testosteronu může být léčba zaměřena na léčbu základní příčiny, odstranění nádoru vaječníků nebo hubnutí.


Zdrojová informace: MedlinePlus


Testosteron u žen – příčiny

Cyklická nadměrná sekrece testosteronu

Jednou z hlavních příčin nadměrného množství testosteronu u žen je cyklická nadměrná sekrece. Toto je způsobeno poruchou hypofýzy a nadledvin, které ovlivňují tvorbu hormonů.

Příjem testosteronu z venku

Testosteron může u žen způsobit poruchy, pokud je přijímán zvenčí v podobě léků nebo doplňků stravy obsahujících testosteron.

Polycystický ovarální syndrom (PCOS)

PCOS je porucha, která se obvykle vyskytuje u žen a způsobuje hormonální nerovnováhu. Jedním z důsledků PCOS je nadměrná produkce testosteronu.

Projevy nadměrného množství testosteronu u žen

Změna hlasu a ochlupení

Nadměrný testosteron může u žen způsobit hlubší hlas a nadměrný růst ochlupení na obličeji, hrudi a břiše.

Akné a seboreu

V důsledku nadměrného množství testosteronu mohou ženy zažít větší sklon k akné a seboroiční dermatitidě.

Poruchy menstruačního cyklu

Nadměrné množství testosteronu u žen může způsobit nestabilní menstruační cyklus a dokonce i ztrátu menstruace.

Léčba poruch způsobených nadměrným množstvím testosteronu u žen

Léky

Některé léky mohou pomoci zmírnit nadměrnou produkci testosteronu a snížit jeho množství v těle.

Změna životního stylu

Snižování hmotnosti a pravidelný aerobní trénink mohou pomoci snížit množství testosteronu u žen.

Injekce pro snížení testosteronu

V některých případech lékaři doporučí injekce pro snížení množství testosteronu v těle. Toto je obvykle používáno pouze v extrémních případech.

gym

Testosteron u žen – odborný názor

Pokud jde o testosteron u žen, je to velmi důležitá hormonální látka, která má vliv na mnoho aspektů zdraví. Přestože je testosteron obecně více spojen s mužským pohlavím, i ženy potřebují určité množství tohoto hormonu pro udržení zdravého stavu. Testosteron u žen hraje klíčovou roli v podpoře sexuálního zdraví, udržování hmotnosti a svalové hmoty, zvyšování energie a vitality a pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění.

Je důležité zmínit, že příliš vysoké nebo příliš nízké hladiny testosteronu u žen mohou mít negativní dopad na zdraví. Příliš vysoké hladiny mohou vést k problémům jako jsou akné, zvýšený cholesterol, zvětšení klitorisu a hloubení hlasu. Příliš nízké hladiny mohou způsobit problémy s náladou, sníženou energií a chudší svalovou hmotou.

Pokud máte podezření na problémy s hladinami testosteronu, měli byste se poradit s odborníkem. Endokrinolog může pomocí testů stanovit vaše hladiny testosteronu a případně předepsat vhodnou léčbu.

Pro více informací o tématu testosteronu u žen navštivte prosím stránku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron.

Testosteron u žen: příčiny, projevy a léčba poruch

– Testosteron je hormon přítomný u žen i mužů, ale u žen by měl být nižší než u mužů.

– Příčiny zvýšené hladiny testosteronu u žen mohou být například PCOS nebo nádory vaječníků či nadledvin.

– Projevy zvýšené hladiny testosteronu u žen mohou zahrnovat nadměrný růst chloupků, akné, narušenou menstruaci nebo neplodnost.

– Léčba zvýšené hladiny testosteronu u žen závisí na příčině a může zahrnovat léky nebo chirurgický zákrok.

– U žen s nízkou hladinou testosteronu může být doplnění testosteronu využito k léčbě některých onemocnění, včetně osteoporózy.

TOP KETO DIETA V AKCI