4 tipy, jak zvládat home office ve zdraví a pohodě

0

Home office se letos stal ještě více než dříve využívaným. Některé firmy a společnosti k poskytnutí práce z domu byly tak trochu donuceny, jiné tento benefit považují už dlouhou dobu za standard. Pokud jste i vy letos začali pracovat z domu, možná vás překvapilo, že to není zas tak jednoduché, jak jste si to představovali. Máme pro vás 4 tipy, jak si udržet zdraví i při home office práci.

Tipy a rady pro kvalitní home office

Práce z domu není tak úplně pro každého. Pro velké množství profesí jako je online marketér, IT specialista, provozovatele e-shopů nebo spisovatele je práce na (alespoň částečný) home office denní chleba a tento styl práce preferují. Ale příliš volný režim, práce odkudkoliv a volná pracovní doba může jiným činit potíže s efektivitou i zdravím.

Práce přes počítač může způsobovat stres a tlak, který se stává viníkem mnoha zdravotních problémů. V čem je tak rozdílný home office a klasická práce?

Hlavním rozdílem je prostředí. Při práci na home office nejčastěji zůstáváte celé dny doma, můžete mít problém oddělit práci od volného času, přehánět to s pracovní dobou nebo vás například mohou vyrušovat děti, rodina a hluk.

Jestliže také patříte mezi ty, kteří potřebují pevný řád, odpíchnout si v zaměstnání a starosti nechat v kanceláři, ale nyní musíte pracovat na home office, máme pro vás pár tipů, jak si udržet zdraví.

Denní režim = základ úspěchu

Stanovit si pevný denní režim, který se ideálně co nejvíce podobá tomu klasickému, je klíčem k úspěchu. Nebojte se napsat si jednotlivé činnosti a jejich časový harmonogram na papír nebo do diáře.

Také se snažte udržet si klasické zvyklosti, návyky a rituály jako za běžné situace. Například vstávejte ve stejnou dobu, dodržujte pauzu na oběd a konec pracovní doby.

Práce z domu by vás mohla lákat k vyspávání, přetahování pracovní doby a dalším nešvarům, které by vám narušily režim a také ohrožovaly vaše zdraví. Rychle by vám došla energie i nadšení a tím byste se mohli dostat do kolotoče, ze kterého je těžké uniknout.

Navíc možná získáte nějaký čas navíc, jelikož nebudete muset dojíždět do zaměstnání. Některým lidem to dokáže ušetřit i hodinu nebo dvě denně. Využijte je efektivně a hodnotně: zacvičte si, otužujte se, zajděte si na vycházku, oprašte rozečtenou knihu nebo se věnujte své rodině. To, že máte hodinu navíc denně, neznamená, že ji musíte obětovat práci.

A to-do list znáte?

Nástroj zvaný to-do list představuje jednoduchý seznam činností nebo úkolů, které chcete za den stihnout. Při jeho sepisování buďte realističtí a raději než více úkolů si nechte časovou rezervu na nepředvídatelné události. Tady telefonát, támhle e-mail a najednou se dostanete do časového presa.

To- do list nemusí vyhovovat všem, ale za zkoušku určitě stojí. Můžete si taky poznačit prioritní úkoly a ty méně důležité. Začněte od těch nejpalčivějším, vyřešte pár středně obtížných a nedůležitých úkolů a pak si nechte časovou rezervu. Vždycky ji lze vyplnit úkolem navíc.

TIP: To-do list si napište již večer na následující den nebo hned ráno. Odškrtávání splněných úkolů vás může dost dobře motivovat k výkonu.

Informujte své příbuzné

Svoji rodinu a přátele informujte o skutečnosti, že práce z domu neznamená, že vás mohou každou chvíli vyrušovat. Manželka potřebuje zamíchat s obědem, děti vám chtějí ukázat obrázek, pes potřebuje vyvenčit a vy najednou zjistíte, že půlku pracovní doby řešíte domácí záležitosti.

Vysvětlete jim, že se potřebujete soustředit a po pracovní době se jim budete věnovat – stejně jako by tomu bylo při klasickém režimu v zaměstnání.

Dělejte si pauzy

I v práci byste si uvařili kávu, zašli na oběd a poklábosili s kolegy. Nezapomeňte si tedy dělat pauzy i doma. Udržíte si tak soustředěnost a pozornost při pracovním výkonu. Ideálně byste si měli dělat 5 až 10 minutové pauzy každou hodinu.

Stačí se krátce protáhnout, občerstvit, vstát od počítače a projít se. Zvýšíte tím i svůj výkon, jelikož nikdo není schopen několik hodin v kuse pracovat stejně efektivně.

A bonusový tip na závěr: zdravá strava a dodržování pitného režimu vám pomůže i v době home officu. Nesklouzávejte k nezdravým jídlům, polotovarům a hotovkám. Raději věnujte získaný čas přípravě hodnotného jídla. Zdravá a pestrá strava je základem i v těchto dobách, kdy se musíte adaptovat na nový režim.

A kdo ví? Možná zjistíte, že s lehkými úpravami vám práce z domu baví více a už u ní zůstanete.