Ženšen pravý

1

Ženšen pravý

Ženšen pravý – V minulosti velmi oblíbený a známý a dnes trochu zapomenutý, to je ženšen. Pro jeho účinky je určitě škoda, že se o něm již moc nehovoří a nepíše, a proto se mu budeme věnovat v tomto článku. Nejdříve se zaměříme na všeobecné informace o této rostlině, poté se dozvíte něco o tom, jak ženšen správně pěstovat a nakonec to nejdůležitější, a to jsou léčivé účinky, kterých má ženšen opravdu mnoho a byla by velká škoda o nich nevědět. Pokud i vy dáváte přednost přírodní léčbě a chcete se dovědět o ženšenu něco více, neváhejte a přečtěte si následující řádky.

Ženšen pravý – Něco málo o ženšenu

Celým názvem je to ženšen pravý a je to dvouděložná krytosemenná rostlina patřící do čeledi aralkovitých. Někdy se označuje také jako všehoj ženšenový. Žen šen je velice známá léčivá bylina, nejspíše se jedná o jednu z nejznámějších. Dorůstá do výšky asi třiceti až šedesáti centimetrů. Pod zemí se nachází kořenovitá hlava, ze které vyrůstají málo rozvětvené mrkvovité kořeny. Většinou jsou dva a mají až dvacet centimetrů do výšky a tři centimetry do šířky. Rostlina má drobné zelenobílé květy, plody červené a šťavnaté uvnitř se semeny (jedno až tři semena bílé barvy). Ze ženšenu se nejvíce používá jeho kořen, který se suší. Nejlepší je sušit ho na slunci, díky slunečnímu svitu vznikne tzv. bílý ženšen. Dále se může ženšen pařit v cukerném nebo bylinném nálevu a potom sušit uměle. Tím vznikne zase naopak tzv. červený ženšen.Tento typ je hodně křehký a do sklovata. Různé extrakty, pilulky, sirupy a jiné výrobky z ženšenu sežene v lékárnách nebo i v prodejnách se zdravou výživou.

Rostliny ženšenu se vyskytují hlavně v podrostech ve smíšených a širokolistých opadavých lesích. U nás je nenajdete, ženšen se vyskytuje hlavně ve východních a severovýchodních oblastech Číny, v Rusku v okolí řeky Ussuri, v Chabarovském a v Přímořském kraji. Nachází se ještě na jednom místě a to je KLDR u města Kesong. Je celkem logické, že jeho role v japonském, čínském i korejském léčitelství je velmi podstatná. Číňané používali léčivé účinky ženšenu již v době před naším letopočtem. V Evropě se poprvé objevil díky slavnému cestovateli Marco Polovi, který nejen, že k nám dovezl tuto slavnou bylinu, ale také je autorem knihy Milion.

Ženšen pravý – Jak si ženšen vypěstovat a starat se o něj

Na pěstování je ženšen pravý velice náročný a v našich podmínkách se pěstuje opravdu velice těžko. Jako vhodná alternativa může být ženšen pětilistý. Ten roste v horských oblastech jižní Číny a patří mezi popínavé byliny z čeledi tykvovitých. Pěstovat ho můžete venku i v květináči v pokoji. Náročnost na pěstování ženšenu pravého se značně odráží také v jeho ceně, která je tak mnohem vyšší než u ženšenu pětilistého.

Pokud se rozhodnete pěstovat ženšen pětilistý doma v květináči, nezapomeňte na vhodnou oporu, aby rostlina měla po čem „šplhat“. Je možné ho pěstovat také v závěsném květináči, jako převislý. Semena před zasetím namočte na dvacet čtyři hodin do odstáté vody, pomůže jim to v lepším naklíčení.  Na vysazování si kupte výsevní substrát a do něj pak zatlačte semena asi tak Při pěstování ženšenu pětilistého doma byste měli do květináče přidat nějakou oporu, protože se jedná o popínavou rostlinu. Také ji můžete pěstovat v převislé formě v závěsném květináči. Ještě předtím, než se odhodláte k zasazení semen do hlíny, měli byste je nechat čtyřiadvacet hodin namáčet v odstáté vodě, protože posléze budou svižněji klíčit. Při vysazování semen si připravte výsevní substrát a do něho zatlačte semena asi tak do půl centimetru hloubky. Na květináč položte skleněný poklop nebo ho přikryjte igelitem. Tím zajistíte dostatek vlhkosti pro semena. Ženšen snese i přímé slunce nebo polostín. Zem, ve které ženšen pěstujete, by měla mít dostatek živin, ale současně také dostatečně propustná. Ideální bude písčitohlinitý substrát. V létě musíte hnojit alespoň každých 14 dní pomocí ředěného hnojiva. Ve vegetačním období hlídejte dostatečnou vlhkost substrátu, dostatečně zavlažujte a dávejte pozor na vystavování jakýmkoliv extrémům, jinak by mohla rostlina špatně růst. I když se to možná nezdá, není pěstování ženšenu zase tak náročné a rostlina vám vyroste poměrně snadno bez velké péče a do velkých rozměrů. Vypěstovat si ženšen se určitě vyplatí, protože jeho vlivy na lidský organismus jsou veskrze pozitivní.

Ženšen pravý – Příznivé působení ženšenu na lidské tělo

Ženšen je přímo nabitý mnoha pozitivně působícími látkami. K těm nejvýznamnějším patří: saponiny, antioxidanty, peptidy a polysacharidy. Z antioxidantů je třeba zmínit hlavně maltol a kyselinu salicylovou.

Mnoho látek, které ženšen obsahuje, působí pozitivně právě na organismus člověka a protože je jejich působení celistvé. Pozitivně působí na oběhový systém, nervovou soustavu, žlázy s vnitřní sekrecí a na podporu imunitního systému. Mimo to se ženšen využívá také jako afrodisiakum. Mimo jiné lze ženšen využít i jako profylaktické a regenerační činidlo, jinými slovy budete ve větší pohodě duševně i fyzicky. Jeho užívání je vhodné při únavě, slabosti, pro zlepšení koncentrace nebo jako podpora při velké vyčerpanosti. Vhodný je také, pokud jste v rekonvalescenci. Jeho pozitivní účinky byly prokázány i při léčbě diabetu, pokud ho lidé trpící cukrovkou užívají před jídlem, snižuje jim hodnotu glykemie. Údajně se jedná o přírodní cestu, jak pravidelným užíváním dosáhnout dlouhověkosti a zpomalení stárnutí.

Tak jako vždy i zde platí, že všeho moc škodí a neměli byste překračovat doporučované množství určené ke konzumaci. Pokud to s ženšenem přeženete, mohou se objevit některé vedlejší příznaky jako je vysoký krevní tlak, špatné trávení, nespavost, deprese a jiné.