Nejúčinnější cviky na břicho

0
http://xfit.cz/cviceni-ktere-zatoci-s-brisnim-tukem/

Nejúčinnější cviky na břicho

Bříško. Ach to bříško… Tato partie ubírá sebevědomí většině lidské populace po celém světě. S břichem bývá málokdo plně spokojený.

Oblé boky a větší zadek, to jsou části plně podléhající subjektivnímu hodnocení pozorovatele. Dříve nenáviděná větší zadnice dnes úspěšně učarovává spoustě lidem, ale s břichem to je jinak. Velké, povislé břicho, to prostě kladně hodnoceno nebude nikdy.

 

Nicméně pěkné, štíhlé a vypracované bříško, po kterém všichni toužíme, to vás bude stát obrovskou spoustu práce. Jde o plně komplexní záležitost, kterou nelze ošulit. Jinak, než tak, že budete dřít jak kůň, prostě líbivého výsledku nedosáhnete. Je to těžké si to přiznat, ale je to tak. Pár sklapovaček denně prostě nestačí. Bude to chtít přidat. Jak tedy na to?

 

Beze stravy to nepůjde! Bohužel!

Tak tak…To jste asi slyšet nechtěli, ale příroda už verdikt vynesla za nás.

Pravdou je, že správná strava, je tím úplně nejdůležitějším aspektem v honbě za plochým a sexy bříškem. Jídlo jednoduše nepřecvičíte, ani kdybyste v posilovně přespávali.

 

Chci zhubnout břicho, ale chci si nechat svůj pěkný zadek a manželem tak milované čtyřky.“

 

Myslím… Ne vím docela jistě, že vás zklamu znovu. Takto to ale nefunguje. Hubnutí, stejně jako přibírání je čistě systémová záležitost a tělo se vás ptát nebude, kde má ty tuky spalovat. Stejně, jako si nevyberete, kam se tuková tkáň uloží, nejste pány ani lokace jeho shazování. Kde se tukové tkán sdružuje nejvíc, to je záležitost převážně genetická a hormonální. Obecně platí, že tuky nejdříve hubnete tam, kde je jich největší přebytek. Tělo však hubne jako celek, nikoli pouze z jedné partie.

 

„Však já budu cvičit jen na břicho a uvidíte!“

To je další, převelice rozšířený mýtus. Jedná se však o další nesmyslnou kravinu. Posilováním jedné partie těla jeho zmenšení, či nadrání svalové hmoty nedocílíte. Je nutné procvičovat celé tělo.

 

Jak často trénovat?

To je šalamounská otázka, na kterou nikdy není jednoznačná odpověď. Někdo vám poví, že byste měli každý druhý den. Někdo, kdo pravidelně procvičuje celé tělo nějakou aerobní sportovní aktivitou, jako je běh, nebo tanec, vám poví, že ačkoli má bříško jako ze žurnálu, tak na něj vlastně vůbec necvičí. Budete kývat hlavou, ale opravdu tomu může být tak. Komplexní sportovní aktivitou zatěžujete rovnoměrně snad všechno svalstvo, včetně břišních partií, tudíž je také posilujete.

Ať už tuto otázku však položíte komukoli, kdo v tomto tématu alespoň trochu bádá, vždy vám odpoví, že je absolutně nevhodné posilovat bříško každý den. Je tomu tak z toho důvodu, že všechny svaly včetně břicha se po zátěži musí dostatečně zregenerovat.

Obecně propagovanou odpovědí je cvičit na břicho každý druhý den, ale i to se velmi vášnivě diskutuje a preference trenérů i jiných speciálů jsou proměnlivé jako aprílové počasí, takže to opět neberte jako dogma.

Bohatě stačí cvičit ze začátku i 5-10 minut a poté můžete postupně cviční prodlužovat až na 20 minut celkového tréningu. Délka cvičení nad 20 minut už bývá považována za zbytečnou,neboť byly vypozorovány shodné, ne-li lepší výsledky při nižší časové frekvenci.

Nezapomeňte, že krásné a souměrné postavy (o břichu ani nemluvím) nikdy nedosáhnete, nezaměříte-li se na tělo jako celek.

 

„Cvičím správně?“

Nejvíce důležitým faktorem, o kterém se prostě nediskutuje, je správná technika cviku.

V případě, že cvik nebudete provádět správně, můžete počítat s nejenom se zbytečně ztraceným časem, který jste mohli strávit užitečněji, ale také se zdravotními problémy, které si takovým to pochybným cvičením můžete uhnat. Takže na to pozor.

O tom, že cvik provádíte správně je ujistíte v momentě, kdy vás začnou břišní svaly bolet. Toho docílíte správnou technikou dýchání. Měli byste ve stejných časových intervalech vdechovat nosem a vydechovat ústy. Ty svaly vás za moment rozbolí, to se nebojte.

Další skutečnost, která vás usvědčí o správném provedení cviku je absence bolesti zad. Jakmile vás při cvičení rozbolí záda, je něco špatně. V takovém to případě cvičení okamžitě přerušte.

 

„Jakými cviky přesně to bříško tedy potrápit?“

Jaké jsou tedy nejúčinější cviky na břicho ?Pokud jste se rozhodli, cvičit na břišní svaly zvlášť, zařaďte do tréningového plánu tyto cviky. Budete se divit, ale od vašich školních let se skoro nic nezměnilo.

U každého cviku mějte břicho zatažené a dýchejte pravidelně. Dech v žádném případě nezadržujte!

 

Sedy-lehy – Noční můra od základky, ale něco na ní bude. Postup snad netřeba připomínat.

 

Prkno, neboli „Plank“ – Jde o komplexní cvik, který budete nenávidět a milovat zároveň.

Tělo uveďte do výchozí pozice pánského kliku. Břicho i zadeček zatáhněte a v pozici se snažte vydržet co nejdéle. Dejte se pozor na rovna záda a zadek nevystrkujte. Cvik můžete provádět také na loktech.

 

„Lodička“ – v našich končinách málo známý cvik, nicméně určitě si zaslouží pozornost!

Sedněte si a napnuté nohy vyvyšte do výšky asi 45-60 stupňů. Ruce mějte natažené před sebou. A držte!

 

Nůžky

Lehněte si na záda na lokty. Odlepte natažené nohy od země a začněte s nimi „stříhat“. Zkuste také variantu, kdy nohami nad zemí pouze kmitáte. Po celou dobu tlačte pánev do země.

 

Pokud vás tyto cviky nezaujmou, vyrazte hledat další inspiraci! Třeba na youtube.com, kde po zadání hesel naleznete mnoho alternativních cviků. Tak hodně štěstí a cvičení zdar!